Süzgeç

812 ürün

Ürün Tipi

Materyal

Fiyat

   Satıcı

    Kategori Süzgeç
    Varsayılan
     Toplam 20 / 812 ürün

     Süzgeç

     Mutfakta sıklıkla kullanılan araçlardan biri olan süzgeç, herhangi bir sıvı ve katı maddenin ayrışması için kullanılıyor. Bununla birlikte süzgeçlerin ayıklama, bekletme, yıkama ve süzdürme işlemleri için de kullanıldığı görülüyor. Süzgeç aynı zamanda halk arasında kevgir veya elek olarak da adlandırılabiliyor. Süzgeçler her ne kadar kevgir olarak adlandırılsa da süzgecin kevgire göre daha sık ve küçük delikleri bulunuyor. Birçok alanda süzgeçler pratik bir kullanım sağlıyor. İşlevsel bir yapıya sahip olan süzgeçler farklı boyutlarda ve şekillerde bulunabiliyor. Birden fazla süzgeç modelinin olması, farklı işlerin gerçekleşmesinde insanlara kolaylık sağlıyor. Genel olarak metal veya plastik malzemelerden üretilen süzgeçleri hemen hemen her evde görmek mümkün oluyor. Mutfak alanlarında özellikle meyve, sebze, makarna, yağ veya çay gibi birçok ürün için kullanılıyor. Eski zamanlarda süzme işleminin bez ile gerçekleştirildiği biliniyor. Sağlık açısından pek uygun olmayan bez ile süzme yöntemi, yerini teknolojinin gelişmesi ile birlikte metal veya plastik süzgeçlere bırakıyor. Böylelikle birçok insan süzgeçlerin kolay kullanımı sayesinde zamandan tasarruf edebiliyor. Birbirinden farklı çeşitlerde sunulan süzgeçlerin kullanım alanları ve amaçları farklı olabiliyor bu sebeple alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler bulunuyor. Her süzgecin kalitesinin farklı olduğu görülürken bu durumun fiyat konusuna da yansıdığı görülüyor. Pazarama.com ile süzgeç modelleri hangileri görebilir, avantajlı fiyatlarla tasarruflu bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

      

     Süzgeç Çeşitleri

     Mutfakta her zaman el altında olması gereken ve birçok iş için kullanım kolaylığı sağlayan süzgeç çeşitleri, üretildiği malzemelere ve kullanılacak alanlara göre değişebiliyor. Süzgeçler genellikle metal, demir, çelik, plastik ve silikon gibi farklı malzemelerden üretiliyor. Özellikle metal, çelik veya demirden üretilmiş süzgeç çeşitleri, yapıları gereği insanlara uzun ömürlü kullanım imkanı sağlıyor. Çelikten üretilen süzgeç çeşitleri ise, paslanmaz yapıları ile insanların sağlıklı bir kullanım elde etmesini sağlıyor. Özellikle yüksek derecede sıcak suyu muhafaza eden bu süzgeçler, kolaylıkla yıpranmıyor. Çelikten üretilen süzgeçlerin yine birçok alanda kullanıldığını görmek mümkün olurken çaydanlıklar içinde kullanımı da oldukça pratiklik sağlıyor. Silikon ve plastik süzgeç kullanımının da oldukça yaygın olduğunu görmek mümkün oluyor. Yüksek derecede sıcak suyun muhafaza etme olasılığı diğer çelik yapıda olan süzgeçlere göre daha düşük olduğu görülüyor. Aksi takdirde yüksek sıcaklıkta kullanılan plastik veya silikon süzgeçler, yiyecekler ile etkileşime girebiliyor. Bu durum da sağlık açısından sorun oluşturabiliyor. Yüksek sıcaklıkta olmayan su ile kullanılan silikon ve plasik süzgeçlerin uzun ömürlü kullanıldığı görülüyor. Silikon süzgeçlerin plastik süzgeçlere oranla daha esnek ve kolay saklanabildiği görülüyor. Böylelikle birçok insan silikon süzgeç kullanırken alandan da tasarruf oluşturabiliyor. Bununla birlikte süzgeçlerin boylarında, renklerinde, yapılarında ve markalarında farklılık oluyor. Süzgeçlerin her birinin kendine ait farklı özelliği bulunuyor. Bu durum da farklı alanlarda kullanıma imkan tanırken insanların zamandan tasarruf etmesini sağlıyor. Genel olarak kullanışlı süzgeç çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

      

            Tek Saplı Süzgeç

     İnce deliklere sahip olan tek saplı süzgeç uzun tutma yeri sayesinde birçok insana kullanım kolaylığı sunuyor. Sıklıkla yiyeceklerin sudan arınması için kullanılıyor. Derin yapıda olan tek saplı süzgeç modelleri aynı zamanda birçok yiyeceğin sığmasını sağlıyor.

      

            Çift Saplı Süzgeç

     Süzgeç modelleri arasında olan çift saplı süzgeç, insanların süzgeci iki el ile tutmasına imkan tanıyor. Böylelikle fazla ağırlık yapan gıdaların rahatlıkla süzülmesi sağlanıyor.

      

            Ayaklı Süzgeç

     El ile tutup süzme işlemini yapmak yerine sabit ayakları bulunan ayaklı süzgeç, genellikle lavabo içine yerleştirilerek kullanılıyor. Bu sayede makarna gibi farklı yiyecekleri kolaylıkla süzmek mümkün oluyor.

      

            Asma Aparatlı Süzgeç

     Genellikle lavabo içlerine konulan ve lavabo kenarlarına asılan asma aparatlı süzgeç, tüketilecek gıdaların direkt lavaboya temas etmesini engelliyor. Bu sayede oldukça kolay bir süzme işlemi gerçekleşiyor.

      

            Altlıklı Süzgeç

     Herhangi bir ürünü süzdükten sonra kalan suyunu kullanmak istiyorsanız altlıklı süzgeç oldukça fayda sağlıyor. Süzgeçlerin altında bulunan kap sayesinde süzülen sıvının toplanması mümkün hale geliyor.

      

            Kurutucu Süzgeç

     Özellikle yeşilliklerin kurutulması için kullanılan kurutucu süzgeç, kolay kullanım imkanı yaratıyor. Birçok insanın zamandan tasarruf etmesini sağlayan kurutucu süzgeç, yeşilliklerin hızlı bir şekilde kurumasını sağlıyor. Bu sayede kuruyan yeşillikler buzdolabında rahatlıkla muhafaza edilebiliyor.

      

     Süzgeç Kullanım Alanları

     Süzgeç kullanım alanları, süzgeç modelinin işlevine göre farklılık gösterdiği görülüyor. Bu sebeple hangi alanda hangi süzgecin kullanılması gerektiğini belirlemek gerekiyor. Evlerde sıklıkla yapılan makarnanın süzme işleminde ayaklı süzgeç modelleri fayda sağlıyor. Böylelikle iri tane halinde olan pişmiş makarnalar sudan arınmış bir şekilde elde edilebiliyor. Eğer herhangi bir yiyeceğin suyundan faydalanmak istiyorsanız altlıklı süzgeç modellerinin tercih edilmesi avantaj oluşturuyor. Böylelikle herhangi bir et yemeği yaptıktan sonra suyunu rahatlıkla kullanmak mümkün hale geliyor. Bununla birlikte özellikle suda bekletilmesi gereken baklagillerin acı suyundan arınması için saplı süzgeç modelleri tercih edilebiliyor. Özellikle evde yoğurt yapımı için kullanılan sütlerin süzülmesinde oldukça fayda sağlayan tek saplı süzgeçler, dışarıdan alınan açık sütlerin yabancı maddelerden arınmasını sağlıyor. Böylelikle daha hijyenik bir süt elde etmek mümkün hala geliyor. Diğer bir model olan plastik veya silikon süzgeçlerin kullanım alanlarına bakıldığında, genellikle yiyeceklerin sudan arındırıp kurutmak için kullanıldığı görülüyor. Peynir süzgeçleri de kullanımı artan ürünler. Peynir yapımında kullanılan süzgeç modelleri ile pratik bir peynir yapımı sağlanabiliyor. [1] 

      

     Süzgeç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

     Çok fonksiyonlu olan süzgeçler, sadece mutfak alanlarında kullanılmamakla beraber farklı yerlerde de değerlendirilebiliyor. İnsanların işlerini kolaylaştıran süzgeçlerin farklı özellikleri bulunuyor. Doğru süzgeç seçimi yapabilmek için süzgeç alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını öğrenmek fayda sağlıyor. Birçok farklı model aralığında bulunan süzgeçler aynı zamanda birden fazla alanda kullanıldığı için süzgeç seçiminde dikkatli davranmak gerekiyor. Süzgeç modelleri genel olarak birçok farklı malzemeden üretiliyor. Özellikle yüksek sıcaklığa maruz kalacak süzgeçlerin çelik veya metal gibi malzemelerden yapılması kullanım kolaylığı sağlarken aynı zamanda insanlara uzun ömürlü kullanım imkanı veriyor. Daha düşük sıcaklıklar için kullanılacak süzgeçlerin silikon veya plastik yapıda olması gerektiği tavsiye ediliyor. Bununla birlikte süzgeç alırken bulaşık makinesinde yıkanılabilir olup olmadığına dikkat etmek, sağlıklı bir kullanım elde etmek için gerekli oluyor. Elde yıkarken kullanılan çamaşır suyu veya kireç sökücüler metal yapıda olan süzgeçlerin olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. Bu sebeple süzgeçlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini de önceden bilmek ekstra bir fayda sağlıyor. Aksi takdirde doğru bir süzgeç seçilmediği zaman süzgeç kendi özelliklerini yitirebiliyor. Böylelikle süzme işleminin doğru bir şekilde gerçekleşmesi mümkün olmuyor. Bu sebeple sizler de kapsamlı bir araştırma yapıp doğru süzgeci tercih ederek uzun ömürlü kullanım sağlayabilir ve işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

      

     Süzgeç Fiyatları

     Süzgeç fiyatları ürünün özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Farklı boyutlarda ve şekillerde sunulan süzgeçlerin aynı zamanda farklı malzemelerden üretilmesi fiyat farklılığı oluşturan nedenler arasında yerini alıyor. Bu sebeple süzgeç modelleri arasında kalite farkı görülebiliyor. Süzgeç fiyatlarına dikkat ederken ürünün kalitesini de es geçmemek uzun ömürlü kullanım imkanı sağlıyor. Portatif yapılara sahip süzgeçlerin fazla yer kaplamaması ekstra bir avantaj oluşturuyor. Bununla birlikte tek parça halinde temin edilen süzgeçler aynı zamanda süzgeç set halinde de kolaylıkla alınabiliyor. Pazarama.com ile birbirinden farklı çeşitte sunulan süzgeç modellerinden kendinize uygun olanı temin edebilir, pratik bir kullanım elde edebilirsiniz.

      

      

      

      

      


     "Peynir yapımında kullanılan süzgeç modelleri" eklensin istenmişti.