Ayak Kremi

309 ürün

Ürün Tipi

  Kullanım

   Birim Miktarı

    İçerik

     Ürün Türü

     Fiyat

       Satıcı

        Kategori Ayak Kremi
        Varsayılan
         Toplam 20 / 309 ürün

         Ayak Kremi

         Ayaklar, insan vücudundaki duruş, denge ve destek bakımından vücudun temelini oluşturur. Sağlıklı ayaklar gün içerisinde daha aktif olmamızı sağlar. Vücudumuz için, günlük yaşam kalitemiz için bu kadar önemli olan ayaklarımızın bakımını genelde ihmal ediyoruz. En kolay yapacağımız ayak bakımlarından biri olan ayak kremi çeşitleri ve ulaşım kolaylığı ile Pazarama.com’da kullanıcılarını bekliyor.

         Ayaklarımızın yapısı oldukça karışıktır. 100’den fazla kas, tendon ve bağ ile beraber 33 eklem ve 26 kemikten oluşuyor. Ayak sağlığı için ayak bakımı ilk sırada yer almaktadır. Doğru ayakkabı seçimi ayak sağlığımızı etkileyen diğer bir faktördür.

         Ayak Sağlığının Önemi

         Koşarken, ayakta dururken, yürürken, otururken, dengede durmak için kullandığımız ayakları, günün her anında aktif olarak kullanıyoruz. Vücudumuzun ağırlığını üstlenen ayaklar ne kadar sağlıklı olursa yaşam kalitemiz, geçireceğimiz gün ve hayat o kadar iyi olur. Ayaklarımız sağlıksız olduğunda hareketlerimiz kısıtlanır ve gün içerisinde zor anlar yaşamamıza neden olur. Gün içerisinde yaşayacağımız ayakkabı vurması gibi basit bir sorun bile günümüzün çok daha zor geçmesine neden olur. Ayaklarda açılan yaralar, sürekli hareket halinde olunduğu için daha derin ve onarılması daha zor yaralara dönüşmektedir.

         Ayaklarımızda yaşadığımız sorunlar çeşitli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ayak problemlerinin baş ağrısına bile sebep olduğu tespit edilmiştir. Yanlış ayakkabı seçimi, bel ve boyun fıtığı, sırt ağrısı, duruş bozukluğu gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Omurga rahatsızlığı olan kişiler, doğru ayakkabı seçimi yapmadığında daha büyük sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle ayak sağlığına ve ayak bakımına özen göstermek yaşam kalitesini yükseltmektedir.

         Günlük yaşantımızda uzun saatler havasız kalan ve bakımı ihmal edilen ayaklar birçok hastalığa sebep oluyor. Tüm gün ayakkabının içinde havasız kalan ayaklarda, kaşıntı ve kokuya sebep olan ayak mantarlarından, tırnaklarda oluşan batıklara, düzenli bakım yapılmayan, ölü derilerin sebep olduğu derinin sertleşmesi ile belirginleşen nasır ve ayağın çeşitli yerlerinde çıkan siğillere kadar birçok hastalık bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

         Ayak Sağlığı İçin Günlük Hayatta Dikkat Edilecekler

                Gündelik yaşamda uzun süre oturarak çalışıyorsak, ayak yükseltici kullanarak ayak ve omurga sağlığımızı koruyabiliriz

                Ayak bileklerini sıkmayacak çoraplar tercih etmeli ve her gün çorapları değiştirmeye özen göstermeliyiz.

                Ayaklarda şişme, morarma, tırnaklarda lekelenme gibi şikayetler olduğunda vakit kaybetmeden doktora başvurmalıyız.

                Pamuklu çoraplar tercih ederek, terin emilerek ayaklarımızın kuru kalmasını sağlamalıyız.

                Bel fıtığı gibi sağlık probleminiz varsa, topuğu birkaç cm yüksek ayakkabı tercih etmeliyiz.

                Ayaklarımızı düzenli olarak elle muayene edip, şişlik, sertlik kontrollerini yapmalıyız. 

                Çıplak ayakla gezmemeli, evde sürekli terlik kullanmalıyız. 

         Ayaklarda En Sık Görülen 4 Cilt Hastalığı

         Ayak Mantarı

         Ayaklarda en sık görülen hastalıkların başında gelen mantar enfeksiyonu, çoğunlukla ayak parmak aralarında görülmeye başlar. Tedavi edilmediğinde ayak tabanına kadar yayılır. Havuz, sauna, hamam, soyunma odası, pedikür ve duş kabinlerinde ayakkabı, terlik ve ayak havlularının ortak kullanılması ayak mantarının oluşumuna etki eden en önemli faktördür. Hastalığın ilk evresinde tedavi olarak ilaç içerikli kremler kullanılabilir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde mantarın ayak tırnaklarına buluşmaması ve hastalığın tekrarlamaması için mutlaka doktor gözetiminde tedavi edilmesi gerekir.  Ayak mantarlarında temizlik çok önemlidir. Ayakları her akşam ılık su ile yıkamak ve nemli bırakmamak çok önemli. Kullanılacak havlunun, kullanılacak bakım ürünlerinin mutlaka kişiye özel olması, ayak mantarının başkalarına bulaşmaması açısından çok önemlidir. Ayaklarımızı yıkadıktan sonra parmak aralarının kuru olmasına özen gösterilmelidir. Ayaklarımıza süreceğimiz ayak nemlendirici bir krem ayaklarımıza gün içerisinde vereceğimiz en büyük hediye olacaktır.

         Nasır

         Nasır, genellikle ayakların kemikli bölgelerinde oluşan ve bu bölgelerin yanlış ayakkabı seçiminden dolayı sürekli olarak sürtünmeye, basınca maruz kalması sonucunda oluşan bir cilt hastalığıdır. Nasır ayak derisinin kalınlaşmasına sebebiyet verir. Sadece ayak derisinde değil, ayak parmak aralarında da görülebilen nasır için düzenli olarak yapılacak ayak temizliği çok önemlidir. Ayakların özellikle parmak aralarının ıslak kalmaması çok önemlidir. Ayak temizliğinden ve banyodan sonra ayakları ayak kremi ile bakım yapmak ya da doğal yağlar ile nemlendirmek çok önemlidir. İlerleyen nasır için mutlaka dermatolojik yardım alınmalıdır.

         Tırnak Batması

         Tırnak batması, tırnağın dışarı çıkmayıp, tırnak yatağında uzaması sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Ayak tırnak batmaları fark edilmediğinde, tedavi edilmezse, enfeksiyona neden olmaktadır. Özellikle tırnak kenarlarında tırnağın, tırnak yatağına uzaması,  kızarıklık, şişme, hassasiyet gibi şikayetler varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tırnak batmalarının kangrene kadar ciddi hastalıklara sebep olduğu unutulmamalıdır. Tırnak batması sorunu yaşayanlar, ayakkabı seçiminde çok dikkat etmeli, ayak yapısına uygun ve ayağa baskı yapmayacak modeller seçmelidir.

         Viral Siğiller

         Ayakta en sık görülen enfeksiyon sorunu, temas yoluyla bulaşan siğillerdir. Yazın çıplak ayakla dolaşılması, ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan eşyalarla bulaşır. Enfeksiyon hastalıklarından korunmak için kişisel eşyalarımızı başkalarıyla paylaşmamak, pedikür gibi yaptıracağımız bakımlarda mutlaka tek kullanımlık ürünler kullanılmasına özen göstermeliyiz.  Siğil zamanında tedavi edilmezse yayılabilir. Erken evrede teşhis edilmesi ve uygun tedaviye başlanması çok önemlidir. İlaç tedavisine yanıt alınamayan durumlarda kriyoterapi denilen likit nitrojenle dondurma ya da elektrokoterle yakma tekniklerine başvurulabilir.

         Ayak Sağlığı İçin Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

                Ayak sağlığının korunması için ilk yapmamız gereken temizliktir. Ayaklarımızı her gün yıkamalı, günde birkaç saat havalandırmalıyız.  Günlük ayak temizliğinde sabun ve su kullanımı yeterli olacaktır. Ayakların her yerinin, üstünün, altının, parmak aralarının özenle yıkamalı, durulamalı ve kurutmalıyız. Bu işlemlerden sonra kullanacağımız ayak kremi onarıcı etki yaratarak, ayaklarımızda çatlak oluşumunu engelleyerek daha yumuşak ayaklara sahip olmamızı sağlayacaktır.

                Tırnak bakımını ihmal etmemeli, ayaklarımıza yapacağımız bakım ile sık sık ölü deriden arındırarak sertleşmesini engellemeliyiz. Vücudumuzun en yoğun kuruluk yaşayan bölgelerinden biri olan topuklarımızı sık  sık ayak kremi ile nemlendirerek çatlak oluşumunu engelleyebiliriz.

                Ayak tırnaklarımıza sürekli oje sürüyorsak, gün aşırı yenilemeli, arada ojesiz bırakarak hava almalarını sağlamalıyız.

                Ayakların gün sonunda dinlenebilmesi için akşamları 20 cm kadar yüksekte tutarak ayaklarımızın dinlenmesini sağlayabiliriz.

                Uzmanlar, ayak sağlığı için her gün aynı ayakkabının kullanılmamasını öneriyor. Her gün aynı ayakkabının giyilmesi durumunda, yüzeylerde bakteri oluşumuna, ayaklarda koku ve mantar gibi sorunların daha fazla oluşmasına neden olabilir.

         Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızda oluşabilecek farklı sorunlara karşı kullanabileceğimiz çeşitli ayak kremi çeşitleri bulunmaktadır. Çatlak topuklar için ayak kremi, nasırlı ayaklar için üreli ayak kremi, nemlendirici özelliğe sahip ya da bakteri önleyici ayak kremi çeşitleri gibi. Önemli olan sorunumuza uygun olan ayak kremini kullanmak.

         Ayak kremini kullanmadan önce ayaklarımızın temiz ve kuru olmasına özen göstermeliyiz. Kullanacağımız ayak havlusu temiz olmalıdır. Ayak kremini sorun yaşadığımız bölgeye, masaj yaparak, yedirerek sürmeliyiz. Bu işlem ayağımızın dinlenmesini, yumuşak ve parlak kalmasını sağlayacaktır.

         Bazı kişiler her kremin tüm vücuda sürülebileceğine inanır. Vücudumuzun her bölgesine iyi gelecek kremleri vardır. Doğru bölgede kullanılan krem istediğimiz sonucu almamızı sağlayacaktır.

         Ayaklarda ki sorunlar için kullanabileceğiniz farklı formüllerde ayak kremi çeşitleri bulunmaktadır. İçeriğine göre, kullanacağımız ayak kremi fiyatları  değişiklik gösterebilir. Her ihtiyacınıza uygun ayak kremi çeşitlerine Pazarama.com’dan  kolayca ulaşabilirsiniz.