Havan

88 ürün

Malzeme

Fiyat

   Satıcı

    Kategori Havan
    Varsayılan
     Toplam 20 / 88 ürün

     Havan

     Günlük hayatta kişiler mutfakta yemek yaparken işleri kolaylaştıran mutfak aletlerine ihtiyaç duyuyor. Özellikle günün birçok saatini mutfakta geçiren ev hanımları ya da mutfakta çok zaman geçirmeye vakti olmayanlar için pratik aletler vazgeçilmez oluyor. Birçok mutfak aleti pratik kullanılabilen şekilde tasarlanıyor. Geleneksel mutfak aletleri kullanıcılara hem zahmet veriyor hemde vakit kaybettiriyor. Bu nedenle markalar pratik kullanıma sahip olan ve kullanıcılara zaman kazandıran mutfak aletleri üretiyor. Bu araç gereçlerden biri olarak havan ön plana çıkıyor. Türk yemeklerinin vazgeçilmez lezzetleri arasında sarımsak, baharat ve türevleri olan birçok katı maddeler yer alıyor. Bu besinlerin hemen hemen hepsinin bir tutamı dahi yoğun bir lezzete ve kokuya sahip oluyor. Bunun için de yemeğe lezzet katacak şekilde katı maddeler ezilerek küçük parçalara ayrılıyor. Böylece hem besinler daha kolay tüketiliyor hemde yemek daha lezzetli hale geliyor. Havan ile sarımsak ve türevi olan katı maddeler kolayca ezilebiliyor. Basit bir görünüme sahip olan havan, pratik kullanımı ile mutfakların vazgeçilmez aleti olmayı başarıyor. Ayrıca havan, parçalanan katı maddelerin içerisindeki tutucu yağı ve fayda sağlayan mineralleri yok etmiyor. Bu sebeple diğer parçalayıcılara kıyasla havan daha etkili ve faydalı bulunuyor. Tüm havan çeşitlerine Pazarama.com ile ulaşabilir, beğendiğiniz modelleri kolay ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

     Havan Nedir?

     Havan nedir?” sorusu en kısa haliyle sarımsak ezici olarak yanıtlanabilir. Pratik mutfak araç ve gereçleri arasında yer alan havan, yemeklerin olmazsa olmaz lezzetlerinden olan sarımsak ve baharatları öğütmek için kullanılıyor. Birçok katı yiyeceği ezme ve parçalama özelliğine sahip olan havan, her mutfakta kendine yer buluyor. Havan genellikle kare ya da yuvarlak tasarıma sahip oluyor. Sarımsak ezicinin yani havanın üretildiği madde ne kadar ağır olursa ürün o kadar iyi bir performans gösteriyor. Hafif maddelerden tasarlanan havanlar ile katı maddeleri parçalarken daha fazla zahmet çekilebiliyor ve zaman kaybı yaşanabiliyor. Herkes tarafından bilinen geleneksel havanların yanı sıra döküm, hazneli, çevirmeli birçok havan modeli bulunuyor. Miksere kıyasla daha iyi parçalayıcılar olan havanlar farklı şekillerde kullanılabiliyor. Havanlar besinlerin aromalarını ve içerdikleri uçucu yağları muhafaza ediyor. Böylece parçalanan katı maddelerin tadında ve içeriğinde bir değişim yaşanmıyor. Etnik ve şık tasarımlı havanlar, dekor ürünü olarak kullanılabiliyor.

     Havan Çeşitleri

     Havan çeşitleri arasında geleneksel ve modern birçok seçenek yer alıyor. Geleneksel her evde bulunan ahşap sarımsak eziciler, yumuşak yüzeyi ve ağır yapısı sayesinde basit ve pratik bir şekilde sarımsağı eziyor. Çelik sarımsak ezici ya da diğer ismiyle çelik havan, pürüzsüz ve kolay temizlenebilir özelliği ile kullanıcılara avantaj sağlıyor. Ahşap ve çelik dışında plastik havan da mevcut. Sert plastikten üretilen plastik sarımsak ezici, farklı renklerde tasarlanıyor. Şık ve parlak görünüme sahip olan mermer havanlar, %100 gerçek mermerden üretiliyor. Doğal bir taş olan mermer tasarımlı sarımsak ezicinin asitli yiyecek ve içeceklerden uzak tutulması öneriliyor. Organik bambudan üretilen bambu havanlar yumuşak yüzeyi ve şık görünümü ile kullanıcıların ilgisini çekiyor. Modern havan çeşitleri arasında yer alan kapaklı ve hazneli sarımsak eziciler, tek bir el hareketi ile sarımsağı eziyor ve haznede biriktiriyor. Hazneli havan modeli sarımsakların yoğun kokusunun etrafa yayılmasını engelliyor. Sarımsakları el darbeleri ile ezmek vakit alabiliyor. Bunu vakti kısaltmak adına paslanmaz çelik sarımsak eziciler tasarlanıyor. Pratik bir kullanıma sahip olan paslanmaz çelik havan ile el darbesi kullanmaya gerek kalmıyor. Çevirmeli sarımsak ezici, içerisine yerleştirilen sarımsağı sadece bir çevirme hareketi ile ezebiliyor. Döküm sarımsak eziciler parlak bir dış yüzeye sahip olduğu için elde yıkanması öneriliyor.

     Havan Kullanımı

     Havan kullanımı, hem katı maddeleri parçalamaya yarıyor hemde çözünmesi zor olan katı maddeleri bir sıvı içerisinde daha kolay parçalayabilmek için ezerek kolayca dağıtıyor. Yardımcı parça olarak havanın yanında havan eli de bulunuyor. Katı maddeleri parçalama işlemi bir tokmak tarafından yani havan eli ile sağlanıyor. Havanın içerisine yerleştirilen katı maddeler sadece birkaç tokmak darbesi ile rahatlıkla parçalanabiliyor. Çok fazla kol gücü kullanmadan gıda ezme işlemi gerçekleştiriliyor. Oldukça katı olan besinleri yumuşatmak adına aşırıya kaçmadan sıvı bir madde kullanılması öneriliyor. Bu şekilde ezme işlemi daha rahat yapılıyor. Mutfak rafına kolayca yerleştirilen havan mini boyutu ile çok fazla yer kaplamıyor. İdeal boyuttaki bir havanın yüksekliği yaklaşık 7 cm, çapı ise 11 cm oluyor. Ağırlığı 70 gram olan havanların 60 gram ağırlığında havan eli bulunuyor. Havan eli ne kadar sert ve ağır olursa katı maddeleri parçalama oranı da o kadar kolay oluyor. Bu nedenle ağır havanlar işlevselliği ile ön plana çıkıyor.

     Havan Nasıl Temizlenir?

     Havan temizliği oldukça pratik ve basit bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılabiliyor. Ancak her havanlar farklı materyallerden üretilebildiği için kullanımları ve temizlikleri için farklı yöntemler kullanılıyor. Örneğin; pirinç döküm havanların bulaşık makinesine atılmaması ve dış yüzeyinin telle temizlenmemesi öneriliyor. Yüzeyi hassas olan pirinç döküm havanların ılık su ve deterjanla yumuşak bir şekilde fazla baskı uygulanmadan temizlenmesi tavsiye ediliyor. Her havan için belirtilen kullanım ve temizleme talimatları bulunuyor. Bu talimatlara göz atılması ve uygulanması öneriliyor. Havanların kullanılma işlemi bittikten sonra hemen durulanması ve kurulanması tavsiye ediliyor. Bu şekilde havanın ömrü uzuyor ve daha hijyenik kalması sağlanıyor. Ayrıca temizleme işlemi ile zaman içerisinde havan üzerinde oluşabilecek solma, sararma ve iz kalma gibi sorunların önüne geçiliyor.

     Havan Ne İşe Yarar?

     Havan, günlük hayatta tüketilen birçok katı maddenin parçalanmasına ve ezilmesine yardımcı oluyor. Besinleri sağlıklı bir şekilde öğütmek için farklı modellerde havanlar tasarlanıyor. Gelenekselden modern kullanıma kadar birçok havan tasarımı bulunuyor. Havaneli yani tokmak ile katı maddeler parçalanabiliyor. Aynı zamanda havan dekorasyon ürünü olarak da kullanılabiliyor.

     Havan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

     Havanlar markasına, modeline, çeşidine ve malzemesine göre çeşitlilik gösteriyor. Bu nedenle havan alırken dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Bu detaylar arasında; havanın çalışma şekli, markası ve modeli sayılabiliyor. Havanın kullanım süresi ve kullanım şekli modeline göre değişiklik gösteriyor. Birçok havan modeli ve tasarımı bulunuyor. Havan modelleri arasında; mermer, demir, metal, porselen, ahşap, bambu, plastik, kağıt gibi birçok seçenek yer alıyor. Seçim yaparken kullanıcıların havan ile hangi katı maddeyi öğüteceğine ve ne amaçla kullanacağına karar vermesi gerekiyor. Havan seçiminde kullanıcı ve marka yorumlarından faydalanabilirsiniz.

     Havan Fiyatları

     Havan fiyatları markasına, işlevine, malzemesine, kullanım şekline göre değişiklik gösteriyor. Örneğin; doğal taşlardan ve organik malzemelerden üretilen havanlar diğer modellere kıyasla daha yüksek fiyatlı olabiliyor. Sarımsak ezici çeşitlerine ve fiyatlarına Pazarama.com ile ulaşarak fiyat performans ürününüzü bulabilirsiniz. Her bütçeye hitap eden seçeneklerden oluşan havanlar arasında fiyat ve özellik karşılaştırması yapabilirsiniz. Filtreleme özelliklerinden yararlanarak havanlar için marka, malzeme, fiyat ve satıcı filtrelemesi yapabilirsiniz. Bu şekilde aradığınız özelliklerdeki havana daha kısa sürede ulaşarak zaman kazanabilirsiniz.