Roman

338.447 ürün

Sayfa Sayısı Aralığı

  Yazar

   Fiyat

     Satıcı

      Kategori Roman
      Varsayılan
       Toplam 20 / 338447 ürün

       Roman

       Farklı yaşamları öğrenirken kişiliklerin duygularını hissetmek ve kendinizi olayların akışında bulmak için roman okuyabilirsiniz. Olmuş veya olabilir olayları, düşünce ve duyguların değişimini kurgulayan yazı sanatına roman deniyor. Yazarlar romanlarını kurgularken öncelikle dört noktayı belirliyor. Romanın kahramanı, kurgulanan olayların geçtiği zaman, mekan ve olay. Romanlar günlük konuşma diliyle yazılıyor. Halk içinden olan romanın baş kişiliği de sadece kendi hayatının kahramanı oluyor. Kurgu ya da gerçek olay fark etmeksizin kahramanının karakterini ve duygularını hissedebiliyorsunuz. Romanlarla zamanda yolculuğa çıkabilirsiniz. Satırların içindeki yaşam tarzı ve mekanların tasviri ile beğeninizi toplayan yazarları takip edebilirsiniz. Romanlarda genellikle hayatın belli bir kesimi ele alınarak, kişilerin özellikleri ve farklı çatışmaları işlenebiliyor. Roman okuyarak daha fazla duyguyu keşfetme isteği duyabilirsiniz. Yeni fikirlere açık olabilir ve insanları daha kolay anlayabilirsiniz. Yorgun ve yoğun günün ardından roman okuyarak dinlenebilir günün sorunlarını geride bırakabilirsiniz. Genel anlamda roman çeşitleri, temasına ve sanat akımına göre ayrılabilir. Tarihi roman, macera romanı, sosyal roman, tahlil romanları gibi pek çok roman türü bulunuyor. Dünya Klasikleri, okunması gereken romanların başında geliyor. Bu romanları okurken kendinizi bambaşka yerlerde tarihin sayfalarında bulabilirsiniz. Yıllar önce yazılmış olan eserler, zamana uyum sağlayan konuları ile çok okunanların başında geliyor. Bilim kurgu ve fantastik romanlar ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz. Kurgu romanlar ile farklı yaşamları öğrenirken hayat tecrübenizi geliştirebilirsiniz. Her yaştan okuyucunun ilgisini çeken okuma alışkanlığı aşılayan romanlar bulunuyor. Çocuklar için hazırlanan çizgi romanlar, sıkılmadan kitap okuma zevkini tattırıyor. Farklı zamanlarda farklı yaşamların anlatıldığı romanları okuyarak, farklı görüş açılarını geliştirebilirsiniz. Pazarama.com üzerinden birbirinden farklı birçok roman türüne bir arada ulaşabilirsiniz.

        

       Roman Türleri

       Roman konuları genellikle halkın ve tarihin içinde olan olayları barındırıyor. Geçmişteki olayların etkileri, romanların biçimlenmesinde önemli rol oynayabiliyor. Romanlar genellikle düz yazı şeklinde yazılıyor. Gerçek veya gerçeğe uygun kurgulanan olayları anlatan romanlar, farklı türleri ile farklı düşünceleri anlatabiliyor.  Romanları başlangıçta konusuna ve yazarın etkilendiği sanat akımına göre ikiye ayırabilirsiniz.

        

              Sanat Akımlarına Göre Roman Çeşitleri: Yazarlar romanlarını kurgularken dünyanın içinde bulunduğu durumdan, sosyal, kültürel, bilimsel gelişmelerden etkilenebiliyorlar. Görüş, duyuş, anlayış bakımdan farklı akımların etkisinde yazılan romanlar anlatım şekline göre çeşitleniyor. Sanat akımına göre romanlar dörde ayrılıyor.

              Realist Roman: Realist roman olayları, insanları ve toplumu detaylı olarak anlatıyor. Yazar bu roman türünü hazırlarken gözlem, araştırma ve incelemelerini doğrudan yansıtıyor. Karakterlere ve mekan tasvirlerine müdahale etmiyor, yorumlamıyor. Dünya klasiklerinden Tolstoy’un “Savaş ve Barış” romanı realist tarzın güzel örnekleri arasında yer alıyor. Recaizade Mahmut Ekrem’in “Araba Sevdası” Türk edebiyatının ilk realist romanı unvanını taşıyor.

              Romantik Roman: Romantik romanlarda duygu ve düşünceler ön plana çıkıyor. Romanın yazarı eserlerinde kişiliklerini gizlemeden olaylarla ilgili görüş bildirebiliyor. Ayrıca tasvir ve betimlemelerinde karakterlerinin duygularına, arzularına, olaylara müdahale edebiliyor. Dünya klasiklerinden Victor Hugo’nun “Sefiller” adlı eseri romantik özellik taşıyan romanlardandır.

              Natüralist Roman: Natüralist romanlarda yazar, olayları ve karakterleri laboratuvar titizliğinde seçerek oluşturuyor.  Realist roman ile benzerlikleri olsa da natüralist roman, içeriğinde daha çok araştırmaya yer veriyor. Deney sonuçlarına göre olayları sonuçlandırmaya çalışan yazar karakterlerine olaylar sırasında etki edebiliyor. Dünya klasiklerinden Emile Zola’nın “Nana”, “Meyhane”, “Nasıl Ölünür” adlı romanları natüralist özellik taşıyor. Nabizade Nazım'ın “Zehra” romanı, Türk edebiyatındaki ilk natüralist roman kabul ediliyor.

              Postmodern Roman: Bu tür romanlarda yaşanan olaylardan çok okuyucunun izlenimleri ön plana çıkıyor. Postmodern roman türünde kurgu genellikle karmaşık olup anlık olaylar sonuca bağlanmıyor. Günlük yaşam ile sanat biçimlerinin farkını kaldırmaya yönelik türde yazılıyor. Bu türün örneklerinden Türk yazarlardan Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar”, “Tehlikeli Oyunlar” romanları sevilerek okunuyor. Ayrıca Orhan Pamuk, Elif Şafak postmodern yazarlar arasında yer alıyor.

        

              Temasına Göre Romanlar: Genellikle sıradan insanların başına gelen olayları anlatan romanlar yazıldıkları döneme, içeriğindeki duyguya göre ayrılabiliyor. Kahramanlarının iç dünyalarını inceleyen mantık ve kahramanlık barındırmayan romanlar, konularına göre de çeşitlenebiliyor.

              Tarihi Roman: Konularını tarihi dönemlerden, sosyal olaylar ve kişilerden alan roman çeşidine tarihi roman deniyor.  Olaylar gerçek, kahramanlar ise gerçek veya kurgu olabiliyor. Olayların yaşandığı tarihi tam olarak betimleyen romanlar, sosyal roman türü ile karıştırılabiliyor. Tarihi roman çeşitleri günümüzde popülerliği ile çok okunuyorlar. Türk edebiyatının tarihi roman örneklerinin başında Namık Kemal’in “Cezmi” adlı eseri yer alıyor. Orhan Pamuk'un “Beyaz Kale” romanı, Nedim Gürsel'in “Boğazkesen” romanı bu türün içine giriyor. Turgut Özakman’ın “Şu Çılgın Türkler” romanı bu türün son dönem örnekleri arasında yer alıyor.

              Macera Roman: Hayatın içinde karşılaşılmayan sürekli aksiyon olan roman çeşitlerine macera romanı deniyor. Macera roman çeşitleri okuyucuyu merakta bırakan, heyecanı üst düzeyde tutan olayları içeriyor. Macera romanları konularına göre kendi içinde çeşitlenebiliyor. Meraktan bir solukta okunan polisiye romanlar, macera roman türü içinde değerlendirilebilir. Jules Verne “İki Sene Mektep Tatili”,  Daniel Stevenson “Define Adası”, gibi birçok macera roman örneği bulunuyor. J. R. R. Tolkien “Yüzüklerin Efendisi”, Stephenie Meyer “Alacakaranlık” seri olarak yayınlanan romanlar arasında yer alıyor. Gençlik macera romanlarından J.K. Rowling'in yazdığı “Harry Potter’ı”, yetişkinlerde beğenerek okuyor.

              Sosyal Roman: Toplumda yer alan olayları, çözümlemeleri yazıya aktarılmış haline sosyal roman deniyor. Aynı zamanda tezli roman da denilen tür, toplumsal sıkıntılara çözüm yollarını da üretiyor. Ekonomik sıkıntılar, töre, sınıflar arası çelişki, köy yaşamı, kente göç, sosyal romanın konuları arasında bulunuyor. Dünya klasiklerinden Alexandre Dumas’ın Üç Silahşörler ve Monte Kristo Kontu romanları böyle. Bunlar bu türün en güzel örnekleri arasında yer alıyor. Türk edebiyatının büyük yazarlarından Orhan Kemal’in genellikle sosyal roman türünde eserleri bulunuyor. “Bereketli Topraklar Üzerinde”  romanı, yazarın beğenilerek okunan romanları arasında yer alıyor.

        

       Bunların dışında da değinilmesi gereken değişik roman türleri de bulunuyor. Kahramanlarını psikolojik analizlerle anlatan romanlara, çözümlemeli (tahlil) roman deniliyor. Temasında bilimi kullanan bilim kurgu romanları, genç okurlar tarafından beğeniliyor. Ayrıca egzotik, biyografik, otobiyografik romanlar, temasına göre eserler arasında yer alıyor.

        

       Roman Fiyatları

       Kahramanları halkın içinden olan kurgulanarak oluşturulan roman çeşitlerini, günlük hayatın her anında okuyabilirsiniz. Kendi rutinlerinizden sıyrılarak romanın kahramanı olabilirsiniz. Roman okuyarak insanları anlama yeteneğiniz gelişebilir. Çevrenizdeki insanların duygusal değişimlerine, düşüncelerine daha saygılı olabilirsiniz. Çeşit fark etmeksizin roman okumak, beyninizi daha aktif çalışmaya itebilir. Üretme, problem çözme, duygusal düşünme, empati kurabilme yetenekleriniz gelişebilir. Romanların kağıt yapısı, yayınevleri değişken olsa da roman fiyatları için kesin kriterler olmuyor. Okumak istediğiniz romanı alırken roman fiyatına da bakmak doğru olmayabilir. Hayatınızın her anında okuyabileceğiniz romanlar, bütçenizi aşıyorsa başka yayınevinin baskılarına bakmalısınız. Seri romanlar, tek tek veya set halinde satılabiliyor. Sevdiklerinize, dostlarınıza hediye etmek için de roman satın alabilirsiniz. Set halinde tercih edeceğiniz romanlar, bütçe dostu olabilir. İyi kurgulanmış bir romanın kişiliğinize katkıları ve öğrettikleri yadsınamaz. Karmaşık hayatların öz izlemesi gibi olan romanlar, zorluklar karşısında soğukkanlı karar vermeyi öğretiyor. Pazarama.com üzerinden ulaşacağınız roman alternatifleri arasından beklentinize uygun pek çok türe ulaşabilirsiniz.