Biyografi, Otobiyografi

2.601 ürün

Boyut

Sayfa Sayısı Aralığı

  Yazar

   Ürün Türü

    Yayınevi

     Basım Dili

     Medya Cinsi

     Fiyat

       Satıcı

        Kategori Biyografi, Otobiyografi
        Varsayılan
         Toplam 20 / 2601 ürün

         Biyografi Otobiyografi Kitabı

         Bir diğer ismi yaşam öyküsü olan biyografi, ünlü olan veya hayatını toplum arasında geçirmiş ve bu toplum tarafından dikkat çeken kişilerin hayatının ele alındığı eserlere denir. Bilimsel olarak bakıldığında ise biyografi, sanat edebiyatı içeriğinde eserler üretmiş olan kişilerin hayatını ve eserlerini bilimsel yöntemlere dayalı olarak sıralamalı bir şekilde bilgi ve belgeler dahilinde incelenerek kaleme alınmasıdır. İncelemelere dayalı bir şekilde oluşturulan bu çalışmalara monografi veya bilimsel biyografi da deniyor. Kelime anlamı Yunancaya dayanan biyografi kelimesindeki bios hayat anlamına, grafien ise yazmak anlamına geliyor. Yunan dilinde “Hayat Yazmak” sözcüklerinden türetilen biyografi kelimesine çok eski zamanlarda ise “tercüme-i hal” denildiği biliniyor. Biyografi kendi alanında çeşitlilik gösteriyor. Örneğin; ölmüş olan bir kişinin hayatının yazılmasına nekroloji deniyor. Biyografi kitaplarında kişinin nerede doğduğu, öğrenim hayatı, çocukluğunun nerede ve nasıl bir ortamda geçtiği, çalıştığı yerler, yaptığı işler, huy ve karakteri, kişiliği, başarılı olduğu alanlar, davranış özellikleri, ürünleri ve eserleri anlatılıyor. Kişilerin kendi hayatlarını ele alarak eksiksiz bir şekilde yazıya dökmeleri sonucunda oluşan eserlere ise otobiyografi deniyor. Dünya edebiyatına bakıldığında otobiyografinin biyografiye kıyasla daha fazla gelişim gösterdiği görülüyor. Tarihi çok eski dönemlere dayanan otobiyografi, dünya tarihi baz alındığında yazılmış olan ilk eser Antik Yunan dönemine dayanıyor. Edebiyat eserleri arasında yer alan otobiyografi çeşidinin gelişimi ise Milattan sonra 400 yıllarına kadar gidiyor. O dönemlerde kaleme alınmış olan eser “Augustinus’un İtirafları” olarak biliniyor. Otobiyografi çeşidi içerisinde Dostoyevski’nin eserleri ön plana çıkıyor. Türk edebiyatının ilk otobiyografik eseri olan Mina Ül Halk kitabının ise Katip Çelebi tarafından kaleme alındığı biliniyor. Pazarama.com ile biyografi otobiyografi kitaplarına ulaşarak dilediğiniz eserleri satın alabilirsiniz.

         Biyografi Kitabı Nedir?

         Biyografi kitabı, edebiyat içerisinde kişisel hayatı konu alan eserlere deniyor. Bu eserler yazar, din görevlisi, sporcu, devlet lideri gibi birçok kişi hakkında yazılabiliyor. Biyografi içeriğinde ele alınan kişinin yaşam öyküsü kaleme alınarak okuyuculara sunuluyor. Bu kitaplarda doğru olmayan veya abartı sayılacak bilgilere kesinlikle yer verilmiyor. Böylece kişiye ait olan hayat hikayesi herhangi bir değişime maruz kalmadan kaleme alınıyor. Biyografi kitapları gerçek bilgi ve detaylara sahip oluyor.

          

         Biyografi Kitabı Özellikleri

         Biyografi kitapları kişilerin hayatları ile ilgili bilgileri doğru bir şekilde yazıya döken eserler olarak biliniyor. Okuyucular genellikle ele alınan kişinin yaşamı ile ilgili merak ettiği bilgilere ulaştığı için biyografi kitaplarına ilgi fazla oluyor. Hem edebiyat hemde kültür açısından büyük bir öneme sahip olan biyografi kitapları, kültür ve edebiyat arasında büyük bir köprü görevi görüyor. Geçmiş dönemlere ait bilgilerin yer aldığı biyografi eserlerinde dönemin özellikleri ve farklılıkları bulunuyor. Gerçek bilgilerden oluşan biyografi eserleri okuyucuları geçmiş ile birebir tanıştırma fırsatı sunuyor. Biyografi kitabının taşıması gereken bir takım özellikler bulunuyor. Bu özellikler aşağıda sıralanıyor.

                Yaşam öyküsü ele alınarak kitap oluşturulacak kişilerin toplum içerisinde tanınmış biri olması gerekiyor.

                Kişinin hayat hikayesinin yazımı sırasında anlatılacak olayların belli bir sıralamada anlatılması gerekiyor.

                Eser içerisinde yazılan her şeyin gerçek olması ve kurguya yer verilmemesi oldukça önemli.

                Yazar tarafından ele alınan eserin içeriğinin kesin ve net bir şekilde yazılması gerekiyor.

                Eserin içeriği oluşturulurken geçtiği dönemdeki bazı olayların doğruluğu adına tanık ve belgelerden yardım alınabiliyor.

                Sade bir dille ve herkes tarafından anlaşılabilir bir şekilde yazılması gerekiyor.

                Biyografisi yazılan kişinin hem bilinen hemde bilinmeyen yönlerinden bahsediliyor.

                Bu eserlerde genellikle okuyucularda merak uyandıran kişilerin tercih edilmesi öneriliyor.

          

         Otobiyografi Kitabı Nedir?

         Kişilerin kendi hayatlarına dair hikayeleri anlattığı eserlere otobiyografi kitabı deniyor. Yazar belli kurallar çerçevesi içerisinde kendi yaşam öyküsünü okuyuculara sunabiliyor. Kişi doğduğu dönemden başlayarak yaşamı boyunca başından geçen olayları, ailesini, arkadaşlıklarını doğru bir sıralamayla kaleme alıyor. Biyografi ve otobiyografi türü birbiri ile benzerlik gösteriyor ancak farklılıkları da bulunuyor. İki çeşidin arasındaki en temel fark; biyografi kitaplarında geçen kişinin hayatı yazardan farklı biriyken, otobiyografi kitaplarında geçen kişinin yaşamı doğrudan yazarın kendi hayatı olarak ifade edilebiliyor.

         Otobiyografi Kitabı Özellikleri

         Toplum içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan otobiyografik eserlerin belli başlı bazı özellikleri bulunuyor. Otobiyografi eserleri edebiyat kavramında belirlenen bazı özelliklere bağlı kalınarak kaleme alınması gerekiyor. Otobiyografi kitabı yazarken dikkat edilmesi gereken özellikler aşağıda sıralanıyor.

                Otobiyografi kitapları genel olarak kişinin doğduğu, büyüdüğü ve yaşadığı tarih boyunca gerçekleşen olaylardan bahsediyor.

                Genellikle yazarın kendisi tarafından kaleme alınan otobiyografi eserlerinde yazarın ailesi ve yakından tanıdığı insanlar da anlatılıyor.

                Yazar otobiyografi yazarken doğrudan kendi hayatına odaklanıyor.

                Kitapların içeriğinde sorun yaratacak konulardan bahsedilmemesi gerekiyor.

                Eserin inandırıcı olması ve gerçeklikten uzak bir dille yazılmaması önem arz ediyor.

          

         Biyografi Otobiyografi Kitabı Çeşitleri

         Biyografi otobiyografi kitabı çeşitlerine hem Türk edebiyatında hemde dünya edebiyatında rastlanıyor. Dünya genelinde bazı biyografi ve otobiyografi kitapları daha fazla ilgi çekiyor ve okunuyor. En çok okunan biyografi ve otobiyografi kitaplarından aşağıda bahsediliyor.

                En Çok Okunan Biyografi Kitapları

         Çok sayıda biyografi eseri bulunuyor. Zor bir yazım tekniğine sahip olan biyografi okuyucular tarafından büyük bir ilgi görüyor. Türk edebiyatı içerisinde en çok okunan eserlerden biri de Atatürk biyografi kitabı olarak ön plana çıkıyor. Yazarların bireysel bir anlatım türü kullandığı ve aynı zamanda yaratıcılıklarını konuşturduğu biyografi eserleri, tamamen gerçek hikayelerden bahsediyor. En çok okunan biyografi kitapları arasında; Ashlee Vance - Elon Musk, Sylvia Nasar - Akıl Oyunları, Ayşe Kulin - Adı Aylin, Şevket Süreyya Aydemir - Tek Adam, Amin Maalouf - Afrikalı Leo sayılabiliyor.

                En Çok Okunan Otobiyografi Kitapları

         Yazarların eksiksiz bir şekilde ve her kelimesi gerçek olarak ele aldıkları kendi hayat hikayelerine otobiyografi deniyor. Geçmişten günümüze kadar ulaşan birçok otobiyografi kitabı bulunuyor ve bu kitaplar hala ilgiyle okunuyor. Biyografi ve otobiyografi kitapları okuyucuların merak ettikleri yazarların hayatını anlatıyor. Bu kitaplar içeriği ile bazen birçok okuyucuya ilham kaynağı oluyor bazen ise ders çıkarmak adına faydalı bilgiler sunuyor. Otobiyografi kitapları ile yazarların bilinmeyen yönlerini öğrenmek mümkün oluyor. En çok okunan otobiyografi kitapları arasında; Maksim Gorki - Çocukluğum, Christy Brown - Sol Ayağım, Bir Dinozorun Anıları - Mina Urgan, Angela’nın Külleri - Frank McCourt yer alıyor.

         Biyografi Otobiyografi Kitabı Fiyatları

         Biyografi otobiyografi kitabı fiyatlarına Pazarama.com ile ulaşmak mümkün. Farklı yayınevleri tarafından satışa sunulan biyografi ve otobiyografi kitaplarını görüntüleyerek fiyat artan ya da fiyat azalan şekilde sıralama yapabilirsiniz. Bunun dışında biyografi ve otobiyografi eserlerini en yeniler ve en favoriler şeklinde de sıralayabilirsiniz. Kitap, kırtasiye, hobi ve ofis kategorisi altında yer alan biyografi ve otobiyografi kitapları markasına, çeşidine, boyutuna, yazarına, basım diline, yayınevine, fiyatına ve satıcısına göre farklılaşabiliyor. Beğendiğiniz kitaplar arasında özellik ve fiyat karşılaştırması yaparak hem bütçenize hemde zevkinize hitap eden esere ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz kitabı sepetinize ekleyerek hızlıca ve kolayca satın alabilirsiniz. Filtreleme özelliklerinden yararlanarak arama skalanızı daraltabilirsiniz. Böylece merak ettiğiniz esere daha kısa sürede ulaşarak zaman kazanabilir ve kalan vaktinizi kendinize ayırabilirsiniz.