Salça

746 ürün

Ürün Türü

Birim Miktarı

  Organik

  Fiyat

    Satıcı

     Kategori Salça
     Varsayılan
      Toplam 20 / 746 ürün

      Salça

      Salça ürünleri mutfakların vazgeçilmez ürünleridir. Domatesten yapılan salçalar yemeklerin olmazsa olmaz tamamlayıcı ürünleridir. Domates sebzesi herkesin mutfağında tüketilen salatası, sosu, kurutulmuş olarak ya da salça aracılığı ile herkesin bildiği ve yediği bir tattır. Özellikle yaz aylarında çok tüketilir. Domatesten yapılan salçalar uzun süre saklanabilir olması nedeniyle mutfaklarda önemli bir yere sahiptir. Özellikle Türk mutfağı için vazgeçilmez olan bu lezzet sayesinde enfes yemekler ve soslar hazırlanmaktadır. Domatesten yapılabildiği gibi biberden de yapılan salçalar damak zevkinize göre farklı lezzetleri ön plana çıkarmanızı sağlar. Sofraların vazgeçilmezi salça çeşitlerini Pazarama.com adresinden inceleyebilir sağlıklı ve taze ürünlerden satın alabilirsiniz.

      Salçayı dilerseniz et yemeklerinde dilerseniz de birçok farklı yemekte kullanabilirsiniz. Yemeğe yoğunluk ve lezzet katan bu besin olmadığında yemeklere katılmadığında eksikliği çok fazla hissedilen bir lezzete sahiptir. Salça ile birlikte yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar sayesinde lezzet şöleni yaşarsınız. Salça ürünleri yaz aylarında toplanan domateslerin kış mevsim için hazırlanması ile üretilir. Üretimi sırasında içerisine tuz eklendiğinde dolayı salçayı tuzlamanıza gerek kalmaz. Eski yıllarda salça ekmek yemek bir nesil çocuklarının en sevdikleri lezzetlerden biriydi. Günümüzde de aynı şekilde salçalı ekmek yemeyi sevenler vardır. Kahvaltılarda biber salçası sıkça tercih edilir. Acı ve tatlı olarak üretilen biber salçaları domates salçası ile karıştırıldığı zamanda ortaya çok farklı ve lezzetli bir tat çıkarır. Salça çeşitleri farklı ambalajlarda ve ağırlıklarda karşımıza çıkmaktadır. Siz dilediğiniz kadarını satın alabilirsiniz. Salçalar bazı evlerde kadınların kendilerinin yaz aylarında hazırladığı salçalar tüketilir. Ancak ev yapımı salçalar firma salçaları gibi uzun ömürlü olmazlar bu sebeple çok çabuk tüketilmeleri gereklidir. Salça çeşitleri arasında isterseniz günlük kullanım için az gramajlı isterseniz de uzun süreli kullanım için kiloluk şeklinde salçalardan satın alabilirsiniz. 

      Salçanın Faydaları Hakkında

      Salça ürünü neredeyse her gün gördüğünüz ve aynı zamanda kullandığınız bir malzemedir. Salça sadece yemeklerin lezzetli olmasına neden olmaz aynı zamanda sağlık açısından da faydaları vardır. Domatesten yapılmış bir salça ham domatesin içinde bulunan tüm mineralleri ve vitaminleri bünyesinde tutar. Salçaların içeriğinde bulunan vitaminler A, B, C, E ve K vitaminleri olurken aynı zamanda kalsiyum, sodyum, demir, potasyum, fosfor, gibi mineral de bulunmaktadır. Isıl işleme maruz kalmayan domateslerden yapılan salçalarda sağlıklı olur.  A vitamini sayesinde katarakt ve göz hastalıkları önlenir. E vitamini saçların daha parlak görünmesinde ve sağlıklı uzamasında etkili olur ve kalp damar hastalıklarını önlemede destek verir. İçeriğindeki krom sayesinde kan şekerinin dengesi korunur. Domates aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip bir sebzedir. Vücudumuzun üretemediği likopenleri domatesler sayesinde alırız ve böylece prostat, kolon, rahîm ve göğüs kanseri gibi ve daha farklı kanser türlerini de engellemiş oluruz. Aynı zamanda biber salçası da domates salçası kadar faydalı bir üründür. Vücudumuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili bir rol oynayan biber salçası yemeklere de farklı bir tat katmaktadır. Kırmızı biberde beta karoten bulunur ve bu madde sayesinde saç kökleri güçlenir ve daha gür saçların uzamasına vesile olur. Eğer biber salçası acı biberden yapıldıysa yağ yakımına yardımcı olur ve bağırsakları çalıştırır. Biber salçası kötü kolesterolü düşürdüğünden dolayı diyabet hastalarının tercihleri arasında bulunur. Yağ yakma özelliği olduğundan dolayı beraberinde damar tıkanıklığına da iyi gelir. Bağırsakları çalıştırdığı içinde gaz oluşumunu engeller.

      Salçalar yemeklerde hem sos olarak kullanılır hem de yemeğin içine daha kavurma aşamasındayken kullanılır. Böylelikle yemeklerde lezzet bırakır. Her yemeklerde rahatlıkla tükettiğimiz bu besin kaynağı salça özellikle Türk mutfağının olmazsa olmaz ürünüdür. En basit yemeğinden en şaşalı yemeğine kadar yüzlerce farklı tarifte kullanılan salça tek başına kavrulduğu zaman bile yenilebilecek bir tada sahiptir. Ana yemeklerde, kahvaltılarda, soslarda, menemen gibi pratik yemeklerde ve çok fazla farklı yemeklerde kullanılır. Salça içeren soslar eşsiz lezzetler sunar. Hatta öyle ki birçok yemek tarifinin ismi de salça kelimesi üzerine verilmiştir. Örneğin salçalı menemen, salçalı köfte, salçalı dolma ve daha birçok yemek ismi… Sos yapılırken genellikle salça kullanılır aksi takdirde sosun pek esprisi kalmaz. Kısacası olduğu her yemek ve sosların var oluş nedeni salçadır denilebilir.

      Salça Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

      Mutfağımızda olmazsa olmaz dediğimiz bu ürünün elbette kullanım ve saklama koşullarının olması gerekir. İlk olarak yediğimiz her yemeğe eklediğimiz salça ürünlerinden satın alırken kesinlikle kaliteli ve bilindik marka olmasına özen göstermelisiniz. Kalitesiz ve merdiven altı diye hitap edilen ürünler son derece tehlike arz etmektedir. Markasız ürünleri sofranızdan uzak tutarak sağlığınıza iyilik yapmış olursunuz. Satın almayı düşündüğünüz salçaların domateslerinin mevsiminde toplanması ve henüz taze iken salça yapılması son derece önemli bir konudur. Bozulmuş ve çürük domateslerden yapılan salçaların ne lezzeti olması gerektiği gibi olur nede ömrü. Satın alacağınız salçanın arkasında yazan içeriklerine bakmayı ihmal etmeyin. Burada dikkatinizi vermeniz gereken bir diğer önemli konu ise tarihidir. Satılan ambalajlı salça ürünleri el değmeden üretildikleri için hijyen açısından güvenli ürünlerdir. Piyasada birçok tanıdık ve güvenilir salça markası bulunur. Teneke ya da cam kavanozlarda satın alabileceğiniz gibi fazla kilolu olan salçaları plastik kavanoz kaplarda satın alabilirsiniz. Satın almış olduğunuz salçayı uzun süre kullanabilmek için üzerine zeytinyağı gezdirirseniz ömrü daha uzun olacaktır. Satın aldığınız salçaları buzdolabında muhafaza etmeniz önemlidir.

      Salça Fiyatları

      Salçalar çeşitlerine göre üçe ayrılmaktadır. Tatlı biber salçası, biber salçası ve domates salçası. Farklı çeşitleri olan salçalar aynı zamanda birçok farklı firma tarafından üretilmektedir. Her firmanın salça fiyatları farklıdır. Bu farklılıklar markadan, gramajdan ve ambalajdan dolayı değişebilir. Fiyatlandırma yapılırken salçanın ana malzemesinin kalitesi ön planda tutulur. Salça fiyatlarını en çok etkileyen diğer unsurda salçaların ambalaj boyutlarıdır. Piyasada satın alabileceğiniz hem günlük kullanım için olan küçük boy salçalar hem de uzun süreli kullanım için kiloluk salçalar bulunur. Hemen tüketilecek ve 1–2 kullanımda tükenecek olanların fiyatları elbette daha uygun fiyatlıdır. Cam kavanozlarda olan salçalar genellikle daha sağlıklı olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra teneke kutularda olan salçalarda fiyat olarak cam kavanozlarda olan salçalara göre daha uygun fiyatlıdır. Teneke kutularda bulunan salçaların bazılarını koruyucu plastik kapakları varken bazılarının sadece teneke açma kapağı bulunmaktadır. Bu şekilde olan kutularda ki salçaların muhafaza edilmesi diğerlerine göre daha zordur. Genellikle bu tarz ambalajlarda ki salçalar evde bulunan bir kaba boşaltılarak ve ağzı kapatılarak kullanılır. Koruyucu kapağı olan teneke salçalarının üzerine zeytinyağı gezdirirseniz daha uzun ömürlü olur ve üzeri hemen küflenmez. Küflenen salça olursa üst kısmını bir kaşık yardımı ile alarak altta kalan salçayı kullanabilirsiniz. Birbirinden farklı salça çeşitlerini Pazarama.com adresinden inceleyerek güvenle satın alabilir lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Geniş ürün yelpazesine sahip ve kaliteli ürünleri ile kullanıcılarından tam not alan Pazarama.com bütçe dostu fiyatları ile siz değerli müşterilerine keyifli alışverişler diler.