Makyaj Fırçası

892 ürün

Ürün Türü

Ürün Tipi

  Adet

   Set

   Sap Kalınlığı

   Şekil

    Uç Tipi

    Kıl Tipi

    Özellikler

     Fırça Kullanım Amacı

      Fiyat

        Satıcı

         Kategori Makyaj Fırçası
         Varsayılan
          Toplam 20 / 892 ürün

          Makyaj Fırçası

          Kadınların günlük hayatlarının bir parçası olan makyaj, iyi hissetmelerine de yardımcı oluyor. Makyaj yapmaktan hoşlanan kullanıcılar makyaj malzemelerine ihtiyaç duyuyor. Bunlar arasında yer alan makyaj fırçaları da farklı işlevsel özelliklere sahip olarak kullanıcılara sunuluyor. Doğru ve iyi görünen bir makyaj yapmanın en önemli kurallarından biri doğru fırça seçimi oluyor. Farklı markalar tarafından satışa sunulan makyaj fırçası çeşitleri bulunuyor. Sahip olduğu özelliklere ve kullanım alanına göre makyaj fırçası isimleri de değişkenlik gösteriyor. Fondöten fırçasından ruj fırçasına kadar birçok ürün seçeneği bulunuyor. Günümüzde en sık kullanılan fırça çeşitlerinden biri olan fondöten fırçası pürüzsüz şekilde fondöten sürülmesine ve cilde yayılmasına yardımcı oluyor. Farklı kıl yapılarına ve açılarına sahip olan fondöten fırçaları kendi içerisinde de çeşitlilik gösteriyor. Uzun, yassı ve oval şeklindeki fondöten fırçaları ile etkili bir ten makyajı yapılabiliyor. Kadınlar hem günlük yaşamlarında hem de özel hayatlarında makyaj yapabilmek için farklı makyaj fırçalarından yararlanıyor. Pazarama.com üzerinden makyaj fırçası markalarını inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Makyaj fırçası seti tercih ederek birçok ürüne aynı anda ulaşabilirsiniz.

           

          Makyaj Fırçası Çeşitleri

          Makyaj fırçası çeşitleri arasında fondöten, göz makyajı, aydınlatıcı, kontür, allık ve ruj fırçası sayılabiliyor. Aydınlatıcılar kullanıcıların yüzüne ışıltılı bir hava katıyor. Aydınlatıcı sürmek için özel olarak üretilen aydınlatıcı fırçaları yelpaze şeklinde tasarlanıyor. Yelpaze fırça sayesinde kullanıcılar aydınlatıcıyı yüze eşit bir şekilde dağıtabiliyor. Makyaj fırçaları arasında en sık kullanılanlardan biri de göz makyaj fırçaları oluyor. Bu fırçalar yardımıyla kullanıcılar far sürebiliyor, dağıtabiliyor ya da eyeliner çekebiliyor. Göz makyaj fırçaları diğer fırçalara kıyasla daha küçük yapıda üretiliyor. Oval ve yassı yapıda tasarlanan göz fırçaları  far pigmentlerinin tutulması açısından iyi bir performans gösteriyor. Oval fırçaların dışında düz ve ince yapılı far fırçaları da mevcut. Düz fırçalar genellikle likit farların uygulanması için tercih ediliyor. Göz makyajının doğal bir görünüme kavuşabilmesi için farın dağıtılması gerekiyor. Bu aşamada kullanıcılara far dağıtma fırçası yardımcı oluyor. Yumuşak uçlara sahip olan karıştırma fırçası pratik bir kullanım sunuyor. Yüz makyajında en dikkatli olunması gereken biri de allık sürülmesi oluyor. Çünkü allığın yanlış sürülmesi tüm makyajı kötü yönde etkileyebiliyor. Doğru allık fırçası seçimi ile kullanıcılar allığı yüzlerine eşit şekilde dağıtabiliyor. Uzun kıl yapılarına sahip olan allık fırçaları esnek oluşundan dolayı kolayca kontrol edilebiliyor. Pudra sürmek için kullanılan uzun kıllı ve daha geniş açılı olan pudra fırçası allık fırçası ile benzerlik gösteriyor. Pudra fırçası toz halindeki makyaj ürünlerinin cilde pratik şekilde uygulanmasını mümkün kılıyor. Kesik uçlu fırça eyeliner sürmek için kullanılıyor. İnce yapılı düz fırçalar ile ruj sürülebiliyor. Makyaj fırçası setinde kullanıcıların makyaj sırasında ihtiyaç duyduğu tüm ürünler yer alıyor.

           

          Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

          Makyaj fırçası nasıl temizlenir sorusu hijyenik bir kullanım için önem arz ediyor. Fırçaların düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Aksi bir durumda makyaj fırçaları bakteri yuvasına dönüşebiliyor. Makyaj malzemesi artıkları fırçaların üzerinden temizlenmezse bakteri üremeye devam ediyor. Makyaj aplikatörleri ve fırçaları için yapılarına bağlı olarak farklı temizleme yöntemleri uygulanabiliyor. Makyaj fırçası temizliğinde sıkça kullanılan bir yöntem ılık su, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve antibakteriyel sabun karışımından oluşan losyon olarak ön plana çıkıyor. Tüm malzemeler bir kaba konularak karıştırılıyor. Zeytinyağı fırçaların kurumasını önlüyor. Her fırça ayrı ayrı karışıma batırılıyor ve makyaj kalıntıları çıkana kadar ovalanıyor. Köpüren fırçaların kılları derinlemesine temizleniyor. Daha sonra fırçalar ılık suyun altında durulanıyor. Son olarak fırçalar kağıt havlu ile kurulanıyor. Makyaj fırçası temizliğinde kullanılan bir diğer yöntem ise sabunlu su ile yapılan temizlik oluyor. Bir kabın içerisinde sabunlu su hazırlanıyor. Daha sonra fırçaların ucu suyun içerisine girecek şekilde dik olarak bırakılıyor. Birkaç saat boyunca sabunlu su içerisinde bekletilen fırçalar makyaj fırçası temizleme aparatı ile kalıntılardan arınıyor. Durulanan ve kurutulan fırçalar kullanıma hazır hale geliyor. Makyaj fırçası temizliğinde üçüncü bir yöntem ise beyaz sabun kullanılması oluyor. Islatılan fırça kılları beyaz sabun üzerinde dairesel hareketlerle gezdiriliyor. Makyaj kalıntılarını döken fırça durulanarak kurutuluyor. Fırça kıllarının kopmaması ve formunun bozulmaması için akan bir suyun altında yıkanması öneriliyor. Yanlış yöntemle yıkanan fırçanın kullanım ömrü kısalabiliyor. Fırçaların metal kısımlarının su ile temas ettirilmemesi gerekiyor. Çünkü fırçanın metal kısmının içerisinde kılların sabit kalmasını sağlayan silikonlar bulunuyor. Silikonlar su alırsa zamanla yıpranabiliyor. Fırçaların dairesel hareketlerle yıkanması gerekiyor. Aksi bir durumda fırçanın kıl yapısı bozulabiliyor ve ürün kullanılamaz hale gelebiliyor. Makyaj fırçası temizliğinin haftada bir kez yapılması tavsiye ediliyor. Düzenli temizlenen makyaj fırçaları uzun vade kullanılabildiği için kullanıcıları ekstra masraf yapmaktan kurtarıyor. Makyaj fırçası temizleme makinesi 30 saniye gibi kısa bir süre zarfında fırçaları temizliyor.

           

          Makyaj Fırçası Özellikleri

          Makyaj fırçası özellikleri ürünün çeşidine göre farklılaşıyor. Son zamanlarda sıkça kullanılan kaşık fırçalar pratik bir kullanıma sahip. Makyaj yapmaya yeni başlayan kullanıcılar için uygunluk gösteren kaşık fırçaları yumuşak kıl yapıları sayesinde ürünlerin eşit miktarda ve iz bırakmadan dağılmasını sağlıyor. Profesyonel makyaj artistleri tarafından da tercih edilen kabuki fırçalar özel tekniklerle üretiliyor. Bu fırçaların kılları herhangi bir kesme işlemine maruz kalmadan el yordamı ile şekillendiriliyor. Normal fırçalara kıyasla kabuki fırçalarda daha fazla kıl bulunuyor. At ve keçi kılı kullanılarak üretilen kabuki fırçalar cilde gerektiği kadar ürün uygulanmasını sağlayarak kozmetik ürün israfını önlüyor. Kaliteli malzemelerden üretilen makyaj fırçaları kıllarını dökmüyor. Makyaj fırçası kutusu ürünleri hijyenik şekilde saklamak için tercih edilebiliyor.

           

          Makyaj Fırçası Nasıl Kullanılır?

          Makyaj fırçası kullanımında dikkat edilmesi gereken ilk şey hangi fırçanın hangi ürün ile kullanılacağı bilgisi oluyor. Fondöten fırçası dairesel hareketlerle cilde uygulanıyor. Bu sayede fondöten cilde tamamen yediriliyor. Açılı allık fırçalarının yumuşak ve tek yönlü hareketlerle uygulanması öneriliyor. Dairesel kullanım allık sürümü için iyi bir sonuç vermiyor. Pudra fırçasının bastırılmadan yavaş hareketlerle uygulanması sürülen fondöteni bozmaması için oldukça önemli. Pudra dairesel hareketlerle cilde uygulanabiliyor. Göz fırçası kullanımı hem ileri geri hem de dairesel hareketlerle mümkün. Ancak fırçaların göz kapağına bastırılmaması öneriliyor. Makyaj fırçası çantası ürünlerin seyahate ya da farklı bir yere giderken rahatça taşınmasını sağlıyor.

           

          Makyaj Aplikatörü Nedir?

          Makyaj yapmak için kullanılan fırçalar dışında birde yardımcı ürün olarak bilinen makyaj aplikatörü mevcut. Aplikatör genellikle göz makyajı uygulamalarında tercih ediliyor. Far ya da eyeliner gibi ürünlerin uygulanması için kullanılan aplikatörün ucu fırçaların aksine kıl değil. Süngerimsi bir uca sahip olan aplikatör dikey kullanımda far sürülmesini, yatay kullanımda ise eyeliner sürülmesini sağlıyor.

           

          Makyaj Fırçası Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

          Makyaj fırçası alırken dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Bunlardan ilki doğru fırça seçimi oluyor. Yanlış bölge için seçilen fırçadan istenen verim alınamıyor. Göz makyajı fırçası için ürünün kalitesine ve kıl yapısına bakılması öneriliyor. Aynı zamanda göz fırçalarının oval ve yassı kıl formuna sahip olması da önem arz ediyor. Çünkü oval fırçalar düz fırçalara kıyasla farı daha iyi dağıtıyor. Fondöten fırçası seçiminde ise yoğun yapılı ve yumuşak kıllar içeren ürüne bakılması tavsiye ediliyor. Fondöten fırçaları arasında yer alan kaşık fırçaları hem pratik kullanım sunuyor hem de ciltte iz bırakmıyor. Pudra fırçası seçiminde geniş açılı ve uzun kıllı oluşuna dikkat edilmesi öneriliyor.

           

          Makyaj Fırçası Fiyatları

          Makyaj fırçası fiyatları markasına, çeşidine, tekli ya da set halinde satılışına ve üretildiği malzemeye göre değişkenlik gösteriyor. Makyaj fırçası setlerinin içerisinde birçok farklı çeşitte fırça yer alıyor. Set halinde satın alınan fırçalar kullanıcılara ekonomik anlamda da avantaj sağlıyor.