İrmik

43 ürün

Birim Miktarı

Fiyat

   Satıcı

    Kategori İrmik
    Varsayılan
     Toplam 20 / 43 ürün

     İrmik

     Türk mutfağının en çok sevilen ve en sık kullanılan ürünlerinin başında irmik geliyor. İrmik durum buğdayının öğütülmesi ve sonrasında da elenmesi sonucunda elde ediliyor. İrmik taneciklerinin ortalama büyüklüğü 100-140 mikrometre büyüklüğünde oluyor. İrmik tanecikleri yapıları gereği suyu kolayca emebiliyor. Böylece hacimleri genişliyor. İrmik üretiminde genellikle sert yapıdaki buğday tercih ediliyor. İrmik tanecikleri sarı renkte ve köşeli oluyor. İrmik hem besleyici hem de lezetli bir gıda ürünü olarak ön plana çıkıyor. İrmik Türk mutfağında en çok tatlı yapımında kullanılıyor. İrmik helvası her yaştan kullanıcı tarafından sevilerek tüketiliyor. İrmik tatlıs, irmik kullanılarak yapılan en popüler tatlılar arasında yer alıyor. Ayrıca makarna üretiminde de irmik kullanılıyor. İrmik hemen hemen her evde yer alıyor. Bu ihtiyacı karşılamak için birçok gıda markası tarafından irmik çeşitleri üretiliyor. İrmik çeşitlerine marketlerde kolaylıkla ulaşılıyor. Pazarama.com’da ürün çeşitliliği çok fazla olduğu için de uygun fiyat seçeneklerini bulmak mümkün oluyor.   

      

     İrmiğin Faydaları Nelerdir?

     Türk mutfağının en çok sevilen geleneksel lezzetlerinin başında irmik geliyor. İnsan sağlığı üzerine irmiğin faydaları saymakla bitmiyor. İrmik son derece besleyici ve faydalı bir ürün olarak biliniyor. İrmik tok tutan özelliğe sahip olduğu için özellikle beslenmesine dikkat eden kullanıcıların ilgisini çekiyor. Hafif bir ürün olduğu için rahat bir şekilde herkes tarafından tüketiliyor. İrmik aynı zamanda bir lif kaynağı olarak da görülüyor. Yüksek lif içermesi sebebiyle diyet yaparken kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Lif içeriği sayesinde hem açlık hissini önlüyor hem de mide bağırsak sistemini düzenliyor. İrmiğin protein içeriğinin de oldukça yüksek olduğu biliniyor. Böylece kan şekeri üzerinde düzenleyici etkiye sahip oluyor. Ayrıca et tüketmeyen kişiler ve vejeteryanlar  için de önemli bir alternatif sayılıyor. Bu kullanıcıların protein ihtiyacını rahatlıkla irmik ile karşılıyor. İrmik vitaminler açısından da oldukça zengin içeriğe sahip bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Böylece kişilerin gün boyu ihtiyaç duyduğu enerjiyi kazandırıyor. Ayrıca vitaminlerce zengin olmasının cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Cilt bakımında kullanmak üzere doğal maskelerin yapımında irmik sıklıkla tercih ediliyor. Uygun fiyatlı oluşu da her bütçeye hitap etmesini sağlıyor. Özellikle tanecikli yapısı sayesinde peeling etkisi gösteriyor. İrmik düşük glisemik indekse sahip olduğu için insülin direncinin önüne geçmek için tercih ediliyor. İrmik içerdiği yüksek magnezyum oranı sayesinde kaslar için faydalı ve önemli bir gıda oluyor. kemik sağlığına da katkı sağlıyor. Hem lezzetli yemek ve tatlıların ana ürünü olan hem de sağlıklı oluşu ile ön plana çıkan irmik çeşitlerini incelemek aralarında seçim yapmayı da kolay hale getiriyor.

      

     İrmik Çeşitleri

     İrmik mutfaklar için en önemli ve gerekli besin maddeleri arasında yer alıyor. Birçok yemek ve tatlı yapımında irmik tercih ediliyor. Ayrıca irmik bir un çeşidi olarak da görülüyor. İrmik besleyici özelliği sayesinde içerisine katıldığı her yemeğe daha lezzetli ve doyurucu özellik kazandırıyor. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olduğu için irmik çeşitleri de çok fazla oluyor. İrmik çeşitleri 2 ana gruba ayrılıyor. Esmer irmik - kabuklu irmik , beyaz irmik - kabuksuz  irmik bu çeşitler arasında sayılıyor. Ayrıca irmik çeşitleri numaralarına göre de farklı çeşitlerde üretiliyor. Kullanıcılar damak tadına ve ne şekilde tüketeceğine bağlı olarak bu çeşitler arasından rahatlıkla seçim yapabiliyor.

      

            Esmer Ve Beyaz İrmik Çeşitleri

     En çok karşılaştığımız en sık kullanılan irmik çeşidi beyaz irmik olarak adlandırılıyor. Beyaz irmik durum buğdayının öğütülmesi sonucunda elde ediliyor. Beyaz irmik özellikle sütlü tatlıların yapımında çok kullanılıyor. Beyaz irmik besleyici özelliği ile ön plana çıkıyor. Beyaz pirinçle ya da ekmekle kıyaslama yapılırsa daha sağlıklı olduğu görülüyor. Tatlıların yanı sıra çorbalara da beyaz irmik kullanarak lezzet katmak mümkün oluyor. Beyaz irmik aynı zamanda kabuksuz irmik olarak da biliniyor. Esmer irmik ise kabuklu irmik olarak da anılıyor. Esmer irmik çeşitleri de mutfaklarda sıklıkla yer alıyor.

      

            Glutensiz İrmik Çeşitleri

     Glutensiz beslenme giderek daha yaygın bir hal alıyor. Çölyak hastaları ve gluten intoleransı olan hastalar glutensiz besleniyor. Hatta belirli bir rahatsızlığı olmasa bile daha sağlıklı olduğunu düşündüğü için glutensiz beslenmeyi seçen kullanıcılar da bulunuyor. Bu nedenle günümüzde hemen hemen bütün gıda ürünlerinin glutensiz alternatifleri üretiliyor. İrmik içinde gıda markaları tarafından glutensiz irmik çeşitleri üretiliyor. Böylece makarna, helva , çorba ve irmik kullanılarak hazırlanan daha bir çok ürün glutensiz beslenen kullanıcıların da beğenisine sunuluyor.

      

     İrmik Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

     İrmik her mutfakta bulunan ve birçok tarifte kullanılan bir ürün olarak biliniyor. Kullanıcı kitlesi ve alanı çok geniş olduğu için irmik çeşitleri de çok fazla oluyor. İrmik çeşitleri arasından seçim yapmak zor olabiliyor. Bu nedenle her ürünü satın alırken olduğu gibi irmik satın alırken dikkat edilmesi gerekenler de bulunuyor. Öncelikle irmik bir gıda ürünü olduğu için sağlığa uygun şekilde üretilmiş olması büyük önem taşıyor. Bu nedenle güvenilen ve bilinen markaların tercih edilmesi daha güvenli oluyor. Özellikle irmiğin paketlenmiş olarak satın alınması öneriliyor. Böylece irmiği satın alırken son kullanma tarihini kontrol etmek de mümkün oluyor. Ayrıca paketli bir irmik satın alındığı zaman bakanlık onayı bulunup bulunmadığı da görülebiliyor. İrmik satın alırken hangi amaçla ya da hangi tariflerde kullanılacağına da karar vermek gerekiyor. Eğer vegan besleniyorsanız irmik çeşitleri arasından rahatlıkla seçim yapabilirsiniz. Çünkü yüksek protein içeriği sayesinde irmik çeşitleri et tüketimine güzel bir alternatif oluyor. Glutensiz beslenmesi gereken kullanıcıların da irmik satın alırken dikkatli olması gerekiyor. Bu kullanıcıların glutensiz irmik çeşitleri arasından seçim yaparak hem sağlıklarını korumaları hem de irmikli lezzetlerden uzak kalmaması sağlanıyor. Her ürünü satın alırken olduğu gibi irmik satın alırken de fiyat önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor.  

      

     İrmik Fiyatları

     Sofraların vazgeçilmez oyuncularından irmiğin oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu biliniyor. Bu nedenle irmik fiyatları da geniş bir aralıkta değişkenlik gösteriyor. İrmik fiyatlarını ürünün markası, kalitesi ve gramajı gibi özellikler belirliyor. Ayrıca glutensiz irmik fiyatları diğer çeşitlere kıyasla biraz daha yüksek oluyor. irmik fiyatları ürünün gramajına bağlı olarak da değişiyor. İhtiyaç duyulan miktara göre alım yapılması uygun oluyor. En çok tercih edilen gramaj 1 kg irmik paketleri oluyor. Bu nedenle 1 kg irmik fiyatları çok fazla merak ediliyor. Eğer çok fazla irmik tüketiyorsanız 5 kg lık irmik paketlerini satın almak uygun oluyor. 5 kg lık irmik fiyatları yüksek gibi görünse bile daha uzun süre kullanılabiliyor. İrmik çeşitleri çok farklı markalar tarafından üretiliyor. Böylece her bütçeye uygun ürünleri kolayca bulmak mümkün oluyor. Eğer sizde irmik satın almayı düşünüyorsanız damak tadınıza ve kullanacağınız tarife en uygun çeşitleri seçebilirsiniz. Sonrasında fiyata göre sıralama yapabilir ve bütçeniz için de uygun olan ürünleri belirleyebilirsiniz. Böylece ihtiyaç duyduğunuz ürünleri hızlı ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.