Pastırma

189 ürün

Birim Miktarı

  Fiyat

    Satıcı

     Kategori Pastırma
     Varsayılan
      Toplam 20 / 189 ürün

      Pastırma

      Lezzetli yemekler yapmak, mutfakta vakit geçirmek isteyen hemen her kişinin hayali. Yemekleri daha lezzetli hale getirmek için farklı farklı malzemeler ve baharatlar tercih ediliyor. Türk kültüründe yemekleri lezzetlendirmek için kullanılan ve en sevilen ürünlerden bir tanesi olarak pastırma karşımıza çıkıyor. Pastırma lezzeti ile her yaş grubundan kullanıcı tarafından sevilerek tüketiliyor. Pastırma besin değeri oldukça yüksek olan bir gıda olarak biliniyor. Sadece Türk mutfağında değil dünya genelinde de pastırma sıklıkla tüketiliyor. Pastırma yumuşak formdaki çiğ etin tuz, çeşitli baharatlar ve sarımsak ile birlikte karıştırılıp kurutulması sonucunda elde ediliyor. Genellikle etin antrikot ve kontrfile bölgeleri kullanılarak pastırma üretiliyor. Pastırma kuru fasulye gibi ana yemeklerde kullanıldığı gibi kahvaltılarda da sevilerek tüketiliyor. Türk kültüründe önemli bir yeri olan kahvaltıda özellikle yumurtaların içerisinde pastırma kullanılıyor. Yemekler ve kahvaltıların yanı sıra mezelerde ve sandviç çeşitleri içinde de pastırma bulunuyor. Pastırma çiğ ya da pişmiş olarak tüketiliyor. Pazarama.com’da farklı damak tatlarına uygun olacak şekilde farklı aromalar içeren pastırma çeşitleri bulunuyor. 

       

      Pastırmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

      Pastırma besin değeri oldukça yüksek bir ürün olduğu için ihtiyaç duyulan günlük besin ihtiyacını karşılayabiliyor. Etlerin uygun bölgelerinin işlenmesiyle pastırmalar elde ediliyor. Diğer gıdalarda olduğu gibi pastırma içinde az işlem görmüş olması besin değerini arttırıyor. Hem besleyici hem de lezzetli oluşu ile ön plana çıkan pastırmanın sağlığa faydaları da bulunuyor. Özellikle sindirim sisteminin insan sağlığı için büyük bir önemi olduğu biliniyor. Pastırma tüketiminin sindirim sistemi üzerinde düzenleyici etkisi oluyor. Pastırma üretiminde son aşama olan çemenlemenin  ise bağışıklık sistemi üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Çemen, doğal bir bağışıklık güçlendirici olarak karşımıza çıkıyor. Acı çeşnisi sayesinde solunum sistemi problemlerinin giderilmesi içinde tüketiliyor. Pastırma aynı zamanda A vitamini ve kalsiyum açısından zengin olduğundan anne sütünü arttırıyor. Kolesterol ve diyabet hastaları da düzenleyici etkisi sebebiyle pastırma tüketiyor. Tüm bu özellikleri sebebiyle pastırma sağlıklı beslenmeyi önemseyen kullanıcılar tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

       

      Pastırma Çeşitleri

      Faydaları saymakla bitmeyen pastırma ile birbirinden farklı birçok tarif hazırlanıyor. Pastırma çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu ve çok farklı tariflerde kullanıldığı için markalar tarafından değişik pastırma çeşitleri üretiliyor. Türk mutfağında sayısız tarifte kullanılan pastırma tümüyle dana etinden üretiliyor. Pastırma çeşitlerini kullanılan etin bölgesi, yağlı ya da yağsız oluşu ile çemen kullanılıp kullanılmaması gibi faktörler belirliyor.

       

             Çemenli ve Çemensiz Pastırma Çeşitleri   

      Pastırma elde edilirken en son aşama olarak çemenleme yapılıyor. Pastırmanın lezzetini ve kokusunu veren en belirgin özelliği de çemeni oluyor. Çemen kahverengi turuncu bir renge sahip oluyor. Çemenli pastırma çeşitleri daha lezzetli olarak biliniyor. Çemen pastırmanın hem korunmasını hem de daha fazla lezzetlenmesini sağlıyor. Ancak çemensiz pastırma çeşitleri de bulunuyor. Çemensiz pastırma çeşitleri çemenleme işlemi yapılmadan üretiliyor. Ayrıca çemenli pastırma çeşitlerini çemenlerini sıyırarak tüketmek de mümkün oluyor.

       

             Kullanılan Etin Bölgesine Göre Pastırma Çeşitleri

      Pastırma üretiminde büyükbaş hayvanların eti kullanılıyor. Hayvanın farklı bölgeleri pastırma üretiminde kullanılıyor. Pastırma çeşitlerini belirleyen önemli kriterlerden bir tanesi de etin hangi kısmından yapıldığı oluyor. Dananın bel kısmında bulunan et kullanılarak elde edilen pastırma çeşitleri tütünlük pastırma olarak adlandırılıyor. Bu bölgede bulunan et orta yağlı olduğundan tütünlük pastırmalar da orta yağlı ve sinirsiz oluyor. Bonfile pastırma ise hayvanın daha az hareketli bir bölgesi olan kuş kısmından hazırlanıyor. Bu nedenle kuşgömü pastırma olarak da biliniyor. En çok tercih edilen ve en iyi pastırma çeşitlerinden biri olarak bilinen pastırma ise antrikot pastırma oluyor. Büyükbaş hayvanın en sinirsiz bölgesi kullanılarak üretilen antrikot pastırma bu nedenle çok yumuşak oluyor. Hayvanın sırt bölgesindeki etten elde edilen pastırma çeşitleri ise sırt pastırma adını alıyor. Sırt pastırma elde edilirken de sırt bölgesindeki et doğal yöntemler kullanılarak işleniyor. Büyükbaş hayvanların yağsız bölgelerindeki etlerin kullanılmasıyla yağsız pastırma çeşitleri üretiliyor. Yağsız pastırmalar genellikle hayvanın bel ve but kısmındaki yağsız ve sinirsiz etlerden elde ediliyor. Ayrıca tüketicilerin damaklarına uygun şekilde tüketebileceği yağlı pastırma çeşitleri ve orta yağlı pastırma çeşitleri de bulunuyor.  

       

             Özel Pastırma Çeşitleri        

      Bazı hastalıklara sahip kullanıcılar ya da beslenme tercihlerinde farklılıklar bulunan kişiler için özel pastırma çeşitleri üretiliyor. Hayvansal gıda tercih etmeyen vegan beslenen kişiler de pastırma lezzetini tatmak isteyebiliyor. Bu kişiler için vegan pastırma çeşitleri üretiliyor. Bu sayede pastırma çeşitleri çok geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Vegan pastırmalar üretilirken çoğunlukla domatesler tuz ile birlikte güneşte kurutuluyor. Sonrasında sarımsak ve zeytinyağı ile kavanozda bekletiliyor. Bu tatların birleşmesi sonucu oluşan lezzet pastırmayı andırıyor. Çölyak hastaları gibi sağlık sebebi ile gluten tüketmemesi gerekenler için ise glutensiz pastırma çeşitlerini tercih ediyor.

       

      Pastırma Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

      Pastırma hemen herkes tarafından sevilen ve tercih edilen bir gıda çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle markalar tarafından farklı pastırma çeşitleri üretiliyor. Her ürünü satın alırken olduğu gibi pastırma satın alırken dikkat edilmesi gerekenler de bulunuyor. Pastırma  bir gıda ürünü olduğu için pastırma satın alırken öncelikle sağlıklı koşullarda üretilmiş olması önem taşıyor. Pastırmanın üretiminde kullanılan etlerin sağlıklı ve kaliteli olması gerekiyor. Bu nedenle pastırma satın alınacağı zaman bilindik markaların tercih edilmesi uygun oluyor. Pastırma satın alınırken miktarını ihtiyaca göre belirlemek de önemli oluyor. Çünkü pastırma tüketilebilecek olan miktardan çok fazla alınırsa kuruyor. 100 gr, 150 gr ya da 500 gr lık farklı miktarlarda satılan dilimli pastırma çeşitleri arasından tüketilecek miktara uygun olan tercih ediliyor. Ayrıca çölyak ya da benzeri rahatsızlıklar sebebiyle gluten tüketmemesi gereken kişiler glutensiz pastırma çeşitlerini satın alıyor. Vegan beslenenler için de et içermeyen vegan pastırma çeşitleri arasından seçim yapmak uygun oluyor. Kişiler damak tadına göre de pastırma çeşitleri arasından birini seçebiliyor. Daha az baharatlı bir tad arayanlar için çemensiz pastırma çeşitleri satın alınabiliyor. Yine damak zevkine göre yağlı, az yağlı ya da yağsız pastırma çeşitleri arasından birini tercih etmek mümkün oluyor. Her ürünü satın alırken olduğu gibi pastırma satın alırken de fiyat önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor.   

       

      Pastırma Fiyatları

      Pastırma çok yaygın olarak kullanılan ve bu sebeple geniş ürün yelpazesine sahip bir ürün olarak biliniyor. Pastırma fiyatları ürünün markasına, kullanılan etin özelliğine, baharat içeriğine ve çemenli olup olmamasına bağlı olarak farklılık gösteriyor. Pastırmalar çiğ etin doğal yöntemlerle işlenmesi ve kurutulması sonucunda elde ediliyor. Bu nedenle pastırma fiyatları diğer et oranları ile kıyaslandığı zaman daha yüksek oluyor. Pastırmanın üretildiği etin bölgesine göre de fiyatları değişkenlik gösteriyor. En çok tercih edilen pastırma çeşitleri arasında yer alan antrikot pastırma fiyatları diğerlerine göre daha farklı oluyor. Eğer çemenli pastırma damak tadınıza hitap ediyorsa  çemenli pastırma fiyatlarına göz atabilirsiniz. Damak tadınıza ve zevkinize en uygun pastırma çeşitlerini belirledikten sonra fiyata göre filtreleme yapabilirsiniz. Böylece bütçeniz içinde en uygun ürünleri belirleyebilirsiniz ve güvenle alışveriş yapabilirsiniz.