Kömürlü Mangal

444 ürün

Renk

  Genişlik

  Izgara Malzemesi

  Tekerlek

  Paslanmaz Izgara

  Fiyat

    Satıcı

     Kategori Kömürlü Mangal
     Varsayılan
      Toplam 20 / 444 ürün

      Kömürlü Mangal

      İlkbahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte piknik sezonu da açılmış oluyor. Özellikle Türk kültüründe piknik yapmanın farklı bir yeri bulunuyor. Havaların ısınmasıyla yaz akşamları ve hafta sonları piknik yapmak için fırsat olarak görülüyor. Piknik sırasında arkadaş grupları ve kalabalık aileler bir araya geliyor. Büyük sofralar kuruluyor ve sohbet ediliyor. Piknik sofralarının vazgeçilmez parçası olarak kömürlü mangal ön plana çıkıyor. Kömürlü mangallar kullanıcılara açık havada keyifle yemek pişirme keyfi yaşatıyor. Kömürlü mangalların başında etler,tavuk, sebzeler hatta bazı modellerde çay pişirmek mümkün oluyor. Kömürlü mangalda yiyecekler pişirilirken sohbetde edilebiliyor. Kömürlü mangalda pişen etlerin kendisine özel farklı bir lezzeti oluyor. Bu nedenle kömürlü mangal sadece piknikte kullanılmıyor. Aynı zamanda bahçeli evi ya da yazlığı olan kullanıcılar tarafından da tercih ediliyor. Hatta balkonlarda kullanıma uygun modellerine heme her evde rastlanıyor. Kömürlü mangalların kendi denge mekanizmaları bulunuyor. Ancak tercihe bağlı olarak kömürlü mangal masaları ile de kullanmak mümkün oluyor. Kömür ateşinde pişen yiyeceklerin lezzeti çok sevildiğinden kömürlü mangallar oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Bahçe dekorasyonu ürünleri tasarlayan birçok marka tarafından farklı farklı kömürlü mangal modelleri kullanılıyor. Bu nedenle kömürlü mangalların her damak zevkine ve pişirme alışkanlığına bağlı olarak çeşitleri bulunuyor. Siz de kömürlü mangal arayışı içindeyseniz Pazarama.com’da yer alan tüm çeşitleri inceleyerek, sizin için en uygun ürünü seçebilirsiniz.  

       

      Kömürlü Mangal Nasıl Kullanılıyor?

      Kömürlü mangallar pikniğin yanı sıra bahçelerde ve balkonlarda da kullanılıyor. Hemen her evde bir kömürlü mangal çeşidi bulunuyor. Ancak kömürlü mangalı yapmak ve kullanmak çok da kolay olmuyor. Durum böyle olunca kömürlü mangal nasıl kullanılır sorusu çok fazla merak ediliyor. Öncelikle mangalı yakabilmek için boş ve kuru olması önem taşıyor. Kolay mangal yakabilmek için eski gazete kağıtları çok sık tercih ediliyor. Böylece kömürün ısınması kolaylaşıyor. Eğer bir piknik alanında mangal yapılıyorsa dal ya da kozalakta bu amaçla kullanılıyor. En son adımda kömürler mangala ekleniyor. Kömürlü mangalın ateşinin iyice yanması için sert bir malzeme ile rüzgar yapmak fayda sağlıyor. Kömürler iyice yandıkta sonra ızgara ilke pişirilmek istenen yiyecekler mangalın üzerine yerleştiriliyor. Mangal yapılan yer ile yemek yenilecek yer arasında bir miktar mesafe olması da önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu mesafenin doğru ayarlanması yeme yiyen kişilerin koku ve dumandan etkilenmesini önlüyor. Yine kazaların yaşanmaması için magalla yakan kişi arasında da belli bir mesafe olması gerekiyor. Mangal ateşi kömürleri ile ızgara arasındaki ideal mesafe 10-15 cm olarak biliniyor. Böylece yiyeceklerin doğrudan ateşin içinde yanmasının önüne geçiliyor. Mangalda pişirme işlemi bittikten sonra dikkatli ve doğru biçimde mangal ateşinin söndürülmesi de hayati konular arasında yer alıyor.

       

      Kömürlü Mangal Çeşitleri 

      Ailelerin ve arkadaş gruplarının en sevdiği aktiviteler arasında yer alan piknik, mangal yapmanın da bir bahanesi olarak görülüyor. Hemen her piknikte mangal yapılıyor. Mangalda sadece et ve tavuklar değil sebzeler de çok lezzetli bir şekilde pişiriliyor. Kömürlü mangallar kullanım yerine ve pişirme tarzına, büyüklüğüne, şekline ve üretildiği malzemeye göre sınıflara ayrılıyor. Bahçe ürünleri satan markalar tarafından tasarlanan kömürlü mangal çeşitleri arasından her zevke ve ihtiyaca uygun bir ürün bulmak mümkün oluyor.

       

       

             Pişirme Tarzına Göre Kömürlü Mangal Çeşitleri

      Kullanıcıların damak zevkine göre ve etleri pişirme şekline bağlı olarak farklı kömürlü mangal çeşitleri tasarlanıyor. Elektrikli yada gazlı mangal çeşitleri ile kıyaslandığında kömürlü mangal çeşitleri en çok tercih edilen ürünler oluyor. Mangal dumanından rahatsız olan ama kömür lezzetinden vazgeçmek istemeyen kullanıcılar için dumansız kömürlü mangal çeşitleri üretiliyor. Bu modellerde mangal kömürü iki ayrı hazneye yerleştirilerek havalandırılıyor. Ayrıca ayarlanabilir sıcaklık ayarına sahip oluyor. Kömür tutuşup yanmaya başladığı zaman kıvılcımlar mangalda kapalı bir alan içerisinde olduğu için mangaldan duman çıkışı da olmuyor. Dumansız kömürlü mangalların bir diğer avantajı olarak da pişirilen yiyeceklerin yağlarının direk olarak kömüre akmaması sayılıyor. Bu da kokuyu büyük oranda azaltıyor. Çok tercih edilen bir diğer model olarak ise fırınlı kömürlü mangal çeşitleri biliniyor. Kullanılan ateş tuğlaları ile bir fırın yapısı tasarlanıyor. Bu fırın yapısı portatif bir şekilde mangalın üzerine takılıyor. Fırın kısmı içerisinde tepsi ya da ısıya dayanıklı toprak kaplar ile yiyecekler pişiriliyor. Hatta ısıya dayanıklı cam kaplar seçilerek yiyeceklerin görünür şekilde pişirilmesi de mümkün oluyor. Bu modeller sadece mangal olarak kullanılmak istenirse sökülüp takılabilen fırın kısmı kaldırılıyor.

       

             Kullanım Yeri Ve Amacına Göre Kömürlü Mangal Çeşitleri  

      Yaşadığınız yerin çevresi balkonda mangal yakmaya uygun ise mangal yakmak için piknik yapmayı beklemek gerekmiyor. Kullanıcılar evlerinin balkonunda da kolayca mangal yakıyor. Evlerde çoğunlukla ev tipi kömürlü mangallar kullanılıyor. Ev tipi kömürlü mangalların farklı ebatlarda seçenekleri bulunuyor. Kalabalık aileler için daha büyük modelleri tercih etmek uygun oluyor. Yemekten sonra çay olmadan  yapamam diyen kullanıcılara kömür ateşinde demlenmiş çay konforu sunan mangal çeşitleri bulunuyor. Bu modeller semaverli kömürlü mangal adını alıyor. Özellikle bahçeli evlerde yaşayan kullanıcılar tarafından en çok kömürlü barbekü mangallar tercih ediliyor. Arkadaş toplantıları ve ailelerle barbekü partisi yapmak böylece mümkün oluyor. Kömürlü barbekü mangallar genellikle ayaklı olarak tasarlanıyor. Böylece taşınması ve istenilen yere götürülmesi kolay oluyor. Kömürlü barbekü mangalda et diğer mangal çeşitlerine oranla daha yavaş pişiyor. Böylece sohbet ortamları devam ederken etler de yavaş yavaş pişiyor. Kömürlü barbekü mangalların kapağıda bulunuyor. Böylece daha hijyenik bir pişirme sağlıyorlar.

       

             Şekillerine Göre Kömürlü Mangal Çeşitleri   

      Kömürlü mangallar birbirinden farklı şekillerde üretiliyor. Diğer mangal çeşitlerinde olduğu gibi kömürlü mangal çeşitleri de çoğunlukla dikdörtgen şekilde üretiliyor. Dikdörtgen kömürlü mangal çeşitleri hem iç hem de dış mekanlarda kullanılıyor. Ancak günümüzde yuvarlak kömürlü mangal çeşitleri de giderek daha popüler hale geliyor. Farklı şekillerde üretilen kömürlü mangal çeşitleri arasından estetik olarak zevkinize uyan ürünleri seçebilirsiniz. Kalabalık gruplarla açıklanlarda mangal yaparken ayaklı kömürlü mangallar tercih ediliyor. Bu modellerde çoğunlukla içerisine tabak koyabilmek için ve pişen etleri sıcak tutmak için farklı kısımlar bulunuyor. Tekerlekli kömürlü mangal çeşitlerini ise kolayca hareket ettirmek mümkün oluyor. Bu sebeple en çok sevilen modeller arasında tekerlekli kömürlü mangal yer alıyor. Çok fazla çeşidi bulunan kömürlü mangalların fiyatları da bu modeller arasında farklılık gösteriyor.

       

      Kömürlü Mangal Fiyatları

      Kömürlü mangallar çok fazla çeşide sahip olmalarına bağlı olarak geniş bir fiyat aralığına da sahip oluyorlar. Bu durum her bütçeye uygun ürünlerin kolayca bulunmasına imkan sağlıyor. Kömürlü mangal fiyatları ürünün markasına, modeline ve büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor. Pişirme kalitesi daha yüksek olan malzemelerden üretilmiş kömürlü mangal fiyatları daha yüksek oluyor. Ancak bu ürünler uzun süreli olarak kullanılabiliyor. Kömür ateşinde çay yapmayı seven kullanıcılar tarafından semaverli kömürlü mangal fiyatları merak ediliyor. Ev tipi kömürlü mangal fiyatları da sıklıkla araştırılıyor. Eğer sizde bir kömürlü mangal arayışı içindeyseniz ihtiyacınıza uygun ürünleri seçtikten sonra fiyata göre filtreleme yapabilirsiniz.