Kartuş

16.167 ürün

Renk

  Ürün Türü

  Uyumlu Marka

  Tıpalı

  Fiyat

    Satıcı

     Kategori Kartuş
     Varsayılan
      Toplam 20 / 16167 ürün

      Kartuş

      Kartuş, kısaca yazıcı mürekkebi anlamına geliyor. Kurtuşlar farklı renk seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Renkli kartuşlar bulunduğu gibi kişilerin farklı ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına, siyah beyaz gibi kartuşlar da bulunuyor. Kartuş kullanımı sayesinde farklı renkler kağıt üzerine aktarılabiliyor. Yazıların renk ayarları, bilgisayarlar üzerinden yapılıyor. Okul, ev, ofis ve hastane gibi farklı alanlarda kullanılabilen kartuş modelleri, geniş kullanım alanları ile dikkat çekiyor. Kartuşun bitmesi, yazıcının veya bilgisayarın verdiği uyarı sayesinde kolaylıkla anlaşılabiliyor. Kırtasiye eşyaları arasında yer alan kartuşları, yazının devamını okuyarak daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.

       

      Kartuş Nedir?

      Kartuş nedir sorusuna yazıcılar aracılığı ile kağıtlara baskı yapılmasını sağlayan ekipmanlardır şeklinde yanıt verilebiliyor. Dilimize Fransızcadan geçen kartuş kelimesi iki farklı anlama geliyor. Biri yazıcılarda kullanılan kartuş olmakla beraber, diğeri ise dolma kalem anlamına geliyor. Yazıcılarda kullanılan kartuşlar baskı amaçlı olarak kullanılıyor.  Kartuşlar; mürekkep kartuşu ve toner kartuşu olmak üzere iki çeşide ayrılır. Mürekkep kartuşlarının içerisinde likit mürekkep bulunuyor. Bu sayede yazıcılar aracılığı ile mürekkep kağıt üzerine baskı yapabiliyor.. Lazer yazıcılardaki toner kartuşlar ise toner tozları ve yazıcı içerisindeki bazı parçalar yardımıyla baskı işleminin gerçekleşmesini sağlıyor. Kartuş için, yazıcılar için gerekli olan sıvı mürekkebi içerisinde barındıran kap da denilebiliyor.

       

      Kartuş Ne İşe Yarar?

      Kartuş ne işe yarar sorusuna yanıt olarak, yazıcıların baskı işlemini gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duydukları sıvı mürekkebi içerisinde barındıran koruyucu kap denilebiliyor. Mürekkep kartuşu ve toner kartuşu olarak ikiye ayrılan kartuşlar, pratik bir kullanım sunuyor. Mürekkep kartuşu, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanıyor. Toner kartuşu ise lazer yazıcılarda kullanılması için üretiliyor. Çalışma mantıkları incelendiğinde toner kartuşunun klasik kartuşlara oranla çok daha farklı bir çalışma prensibi olduğu görülüyor. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, yazıcı başlığına yerleştirilen kartuşu ısıtan bir mekanizmaya sahip. Kartuş ısındıkça, kartuş içerisinde bir basınç oluşuyor, böylelikle kağıt

      Kartuş Çeşitleri

      Kartuş çeşitleri farklı ihtiyaçların karşılanabilmesi adına özel olarak tasarlanıyor. Kartuşlar temelde olarak renkli ve siyah – beyaz olmak üzere ikiye ayrılsa da, daha birçok kartuş çeşidi bulunuyor. klasik kartuşların yanı sıra, farklı amaçlar için üretilen kartuşlar farklı kullanım alanları ile dikkat çekiyor.

             Siyah – Beyaz Kartuş

      Siyah – beyaz renkli kartuşlar,  geniş bir kullanım alanına sahip. Genellikle ev ve ofislerde kullanımı yaygın olan siyah-beyaz kartuşlar, uygun maliyetleri sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Günlük evraklar ve çıktılar için en çok tercih edilen kartuş modeli, siyah-beyaz renkli kartuşlar oluyor. Farklı paket seçenekleri sayesinde, siyah- beyaz kartuşlar tek tek satın alınabileceği gibi, toplu şekilde de satın alınabiliyor.

       

             Renkli Kartuşlar

      Renkli kartuşlar, içerisinde temel renkler yer alıyor. Farklı renk kombinasyonları sayesinde  renkli kartuş kullanılarak hemen hemen  bütün renkler kolaylıkla elde edilebiliyor. Renkli kartuşlar profesyonel amaçlarla kullanımı en çok tercih edilen kartuş modelleri arasında yer alıyor. Renkli kartuşlar sayesinde canlı renklere sahip yazılar basılabileceği gibi, farklı özellik ve görünümdeki resim ve fotoğraflar da basılabiliyor.

       

             Demo Kartuşlar

      Demo kartuşlar, kullanım şekli sebebiyle diğer kartuş modellerinden farklılık gösteriyor. Kartuşlar genellikle tekrar doldurulabilir özellikte olurken, demo kartuş bu özelliği ile diğer kartuşlardan ayrılıyor. Demo kartuş, tekrar doldurulamayan kartuş anlamına geliyor. Doldurulduğu durumlarda ise, ilk kullanımda sağladığı baskı kalitesini tekrar sağlayamayabiliyor. O sebeple tek kullanımlık kartuşlar olarak da biliniyor. Demo kartuşlar, isimlerinden isimlerini özelliklerinden alıyor. Demo yani deneme anlamına gelen kartuşlar, kartuşların denenmesi amacı ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Sahip oldukları bu özellik nedeniyle demo kartuşlar kullanılarak, normal kartuşlara oranla daha az çıktı alınabiliyor. 

       

             Bitmeyen Kartuş

      Bitmeyen kartuş, adının aksine bir kullanım süresine sahip. Ancak bitmeyen kartuşlara bu ismin verilmiş olmasının bir nedeni bulunuyor. Bitmeyen kartuşların mürekkep hazneleri diğer kartuşlara oranla oldukça büyük. Bu da bitmeyen kartuşların, geniş hazneleri sayesinde daha uzun süre kullanılmasına olanak tanıyor. Tasarruf edilmesini mümkün kılan bitmeyen kartuş modelleri, geniş kitlelerce sevilerek kullanılıyor. Bitmeyen kartuşlar, özellikle çok sık çıktı alınan çalışma alanlarında kullanılıyor. Bitmeyen kartuşun özellikleri göz önünde bulundurulduğunda maddi açıdan büyü tasarruflar sağlanasına olanak tanıdığı görülüyor. Bitmeyen kartuş, sıklıkla çıktı alınan ortamlarda, kartuşun sürekli olarak değiştirilmesinin önüne geçiyor. Böylelikle çıktı işlemleri daha pratik ve hızlı bir şekilde halledilebiliyor.

       

      Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır?

      Kartuş dolumu, yazıcı türüne ve özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilen bir uygulama. Genellikle inkjet yazıcılarda bu işlem, hazır satılan dolum setleri kullanılarak kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Bu setler genellikle; küçük iğneli bir enjektör, yazıcı mürekkebi ve destek malzemesini içerisinde barındırıyor. İşlem sırasında temel olarak yazıcıyla uyumlu mürekkep şırıngaya çekilerek dolum ünitesine aktarılıyor. Markalar değiştikçe, kartuş özellikleri de değişkenlik gösteriyor. Bu da yukarıda bahsi geçen kartuş dolum sürecinin farklılık göstermesine neden olabiliyor. Dolum işlemi için gerçekleştirilen eylemler, bu durumlara bağlı olarak değişkenlik gösterse de, bu değişikliklerin ufak çaplı olduğunu belirtmek fayda sağlıyor. Ancak temelde yapılacak dolum işlemi şu şekilde ifade edilebilir;

      Biten kartuş üzerindeki delikten enjektöre yazıcı mürekkebi enjekte etmek gerekiyor.  Bu işlemin doğru ve dikkatli bir şekilde yapılması avantaj sağlıyor.

      Kartuş Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

      Sık sık  çıktı alınan çalışma alanlarında ve ofislerde, daha geniş hazneye sahip olan kartuşlar tercih edilmesi avantaj sağlıyor. Kartuş alırken, ihtiyaçların doğru şekilde belirlenmesi önem arz ediyor. Öncelikli olarak, yazıcı ile günde kaç çıktı alındığının tespit edilmesi gerekiyor. yazıcının sahip olduğu hazne büyüklüğü seçilirken bu bilgi önem kazanıyor. Bir diğer önemli olan şey ise, yazıcının özellikleri oluyor. Tüm kartuşlar ve yazıcılar birbirine uyum sağlamıyor. O sebeple öncelikli olarak yazıcının tüm özelliklerine ve yazıcının  uyumlu olduğu kartuş modellerine hakim olmak gerekiyor. Ardından, yazıcı kartuşunun, renkli mi yoksa siyah beyaz mı olacağına karar vermek gerekiyor. Kartuş almadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise, kartuşun doldurulup doldurulmadığı oluyor. Özellikle önceden dolum yapılıp yapılamadığını mutlaka detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

       

      Kartuş Fiyatları

      Kartuş fiyatları, incelendiğinde, ürünler arası fiyat farklılıkları olduğu görülüyor. Ürünler arasındaki bu fiyat farklılıkları, çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor. O sebeple bu konu hakkında daha detaylı bir bilgiye ulaşabilmek için kartuş özellik ve fiyat incelemesinin yapılması önem arz ediyor. Yapılan bu araştırma ile kartuşların sahip olduğu özellikler net bir şekilde öğrenilebiliyor. Özelliklerin öğrenilmesi, ürünler arası yaşanan fiyat farklılıklarının daha iyi bir şekilde anlaşılmasına yardımcı oluyor. Kartuş alışverişi yaparken, ihtiyaçlarınızı belirleyerek, ürünler arası filtreleme yapabilirsiniz. Filtrelemenizi daha da daraltmak için, renkli kartuş fiyatları şeklinde aramalar gerçekleştirebilirsiniz. Siyah beyaz kartuş fiyat bilgisi gibi aramalar dahilinde, ilgilendiğiniz ürünleri karşınıza kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Demo kartuş fiyat veya bitmeyen kartuş fiyat gibi aramalar ile daha detaylı yanıtlara hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Yapacağınız doğru araştırma ile hem bütçeden hem de zamandan tasarruf etme şansı yakalayabilirsiniz. Ekonomik fiyatlara alışveriş yapabilmek adına Pazarama.com’da yer alan indirimli kartuş modelleri arasından seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.